Premier Litwy Saulius Skvernelis przebywał 10 lutego w Suwałkach. Domaga się stworzenia w tym mieście infrastruktury dla mniejszości litewskiej.

10 lutego to rocznica powstania I Republiki Litewskiej w 1918 roku. Premier Litwy postanowił obchodzić to święto w polskim mieście wraz z przedstawicielami zamieszkującej jego okolice społeczności etnicznych Litwinów. Święto rozpoczęło się od nabożeństwa, a następnie odbył się koncert i uroczysta kolacja. Skvernelisowi towarzyszył Mindaugas Kvietkauskas – litewski minister kultury.

Wcześniej litewski premier spotkał się w suwalskim ratuszu z prezydentem miasta Czesławem Renkiewiczem i jego zastępcami oraz przewodniczącym rady miejskiej Zdzisławem Przełomcem. Głównym tematem rozmów był postulat Skvernelisa stworzenia w Suwałkach Centrum Oświaty i  Kultury Litewskiej z przedszkolem i szkołą z litewskim językiem nauczania. Władze samorządowe popierają tę koncepcję. “Zwracałem się do wojewody podlaskiego o przeanalizowanie, czy któryś z budynków skarbu państwa w Suwałkach można było na ten cel wykorzystać. Niestety, są zajęte. Dlatego prawdopodobnie przed końcem tego roku uda się , czy to w formie dzierżawy czy sprzedaży, przekazać jeden z naszych budynków” – portal Wrota Podlasia cytuje prezydenta Suwałk. Skvernelis zadeklarował, że Republika Litewska “finansowo wesprze czy to zakup budynku, czy powstanie choćby niepublicznego przedszkola”.

Według spisu powszechnego z 2011 roku Litwini stanowią niewielką część mieszkańców Suwałk. Większość członków liczącej 7 tys. osób mniejszości litewskiej zamieszkuje w gminach Puńsk i Sejny. Jednak według przedstawicieli tej społeczności wielu z nich migrowało w ostatnich latach do Suwałk, gdzie etniczni Litwini łatwo znajdują pracę w placówkach handlowych. Suwałki są chętnie odwiedzane przez obywateli Litwy w celu robienia zakupów. Wiele towarów jest bowiem w Polsce tańszych niż na Litwie po wprowadzeniu euro przez to drugie państwo.

Litwini w Polsce mają prawo do zapisywania swoich nazwisk literami typowymi dla litewskiego alfabetu. W gminach w których stanowią co najmniej 20% mieszkańców Litwini mają też prawo do tabliczek z nazwami miejscowości i ulic zarówno w języku polskim jak i litewskim. Republika Litewska odmawia tego typu praw Polakom na Litwie. Liczba szkół z polskim językiem nauczania spadła na Litwie w ciągu ostatnich 20 lat z ponad 100 do około 70. Na mocy reformy z 2011 r., oprotestowanej przez miejscową społeczność polską, władze Litwy wymusiły nauczanie w polskich szkołach części przedmiotów w języku litewskim.

Czytaj także: Władze Litwy znęcając się nad polskimi dziećmi – pisze Renata Cytacka

wrotapodlasia.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply