Polska ma szósty najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Stopa bezrobocia spadła w Polsce w lutym do 8,5 proc. i są to poziomy rekordowe w czasach III RP. Pracodawcy zgłosili w lutym do urzędów pracy 134,7 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 12 tys. więcej niż miesiąc temu. Wszystko wygląda świetnie, póki nie porównamy z tym, co się dzieje w Europie– informuje portal Money.pl.

Portal podaje, że – Bezrobocie być może spada, ale z danych widać, że to nie ze względu na wzrost liczby miejsc pracy, ale prawdopodobnie w wyniku emigracji lub zmniejszenia liczby potencjalnych pracowników. W czwartym kwartale według danych Eurostatu zatrudnienie w Polsce nie drgnęło w górę w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, podczas gdy w Europie jest pod tym względem coraz lepiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: NBP: napływ pracowników z Ukrainy hamuje wzrost płac w Polsce

Portal powołuje się na dane, według których – W całej Unii Europejskiej zatrudnienie wzrosło o 1 proc. rok do roku w czwartym kwartale 2016 r., w tym w strefie euro o 1,1 proc. Nasze zero procent w rubryce zmiany zatrudnienia wygląda blado na tle 5,1-procentowego wzrostu zatrudnienia na Malcie. Jeśli wziąć pod uwagę większe od Malty kraje, to wrażenie robi wzrost o 2,8 proc. w Irlandii, czy ponad dwuprocentowe w Hiszpanii, na Słowacji czy w Czechach. Miejsca pracy powstawały też w Niemczech.

kresy.pl / money.pl2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz