Pomnik został niedawno odsłonięty w Babim Jarze w Kijowie, miejscu rozstrzeliwań przez Niemców podczas II Wojny Światowej.

Pomnik przedstawia Ołenę Teligę, poetkę i działaczkę OUN rozstrzelaną przez Niemców w 1942 roku.

Dewastacja pomnika została odkryta przez przechodnia wczoraj około godziny 23:30. Na miejscu zjawiła się ukraińska policja, która zaczęła badać sprawę.Ukraińskie media donoszą, że miało dojść również do próby podpalenia pomnika, na co wskazują znalezione na miejscu ślady.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Sprofanowano polski cmentarz w Bykowni [+FOTO]

Niektóre środowiska żydowskie krytykowały wystawienie pomnika w Babim Jarze, miejscu kaźni głównie kijowskich Żydów, ponieważ Ołena Teliga podczas wojny pracowała w ukraińskiej gazecie kolaboracyjnej, gdzie nieustannie wzywano do zwalczania Żydów jako grupy narodowej. Sama także miała publikować antysemickie teksty.Eduard Dolinsky, działacz Żydowski na Ukrainie na swoim profilu w serwisie facebook porównał stawianie pominika Teligi w Babim Jarze do wystawienia pominika Arsena „Motoroli” Pawłowa na cmentarzu ukraińskich żołnierzy rządowych poległych w Donbasie.

kresy.pl /zaxid.net / facebook.com1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. poznaniak74 :

    Skandalem to już było samo postawienie tego ‚pomnika” w tym miejscu hitlerowskiej kolaborantce, która została aresztowana przez Niemców na skutek donosu wynikłego z walk frakcyjnych w OUN (pomiędzy „melnykowcami”, a „banderowcami”). Do konca nie wiadomo tez czy została faktycznie przez Niemców ‚zlikwidowana”, czy tez sama popełniła samobójstwo…