Ułatwienia MRG z obwodem kaliningradzkim zawieszono ponad rok temu, jednak granicę przekroczyło więcej Rosjan niż podczas jego obowiązywania.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz, podała, że w 2017 roku od stycznia do lipca polsko-rosyjską granicę z obwodem kaliningradzkim przekroczyło łącznie 2,377 mln. podróżnych. Wśród nich znalazło się 1,328 mln. Rosjan.W porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku podczas obowiązywania przepisów umowy o Małym Ruchu Granicznym, granicę z obwodem kaliningradzkim przekroczono 2,878 mln razy, z czego Rosjanie stanowili 1,267 mln. podróżnych.

CZYTAJ WIĘCEJ: MRG z Kaliningradem w dalszym ciągu pozostaje zawieszony

Przepisy MRG z Ukrainą i obwodem kaliningradzkim pozwalające na przekraczanie granic w trybie uproszczonym zostały zawieszone przez Polskę 4 lipca zeszłego roku. Tłumaczono to chęcią zapewnienia bezpieczeństwa szczytowi NATO i Światowym Dniom Młodzieży. Mały Ruch Graniczny z Ukrainą został przywrócony tuż po zakończeniu ŚDM, jednak nie zrobiono tego dla obwodu kaliningradzkiego. Politycy PiS tłumaczą, że jest to spowodowane polityką Rosji. Obecnie podróżni, aby przekroczyć granicę muszą posiadać ważną wizę. Liczba Rosjan przekraczających polsko-rosyjską granicę nie spadła jednak, a wzrosła.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosjanie przekraczają granicę głównie aby zaopatrzyć się w Polsce w artykuły spożywcze. Zakupy dotyczą praktycznie każdej grupy towarów w tym także markowych alkoholi. W okresie letnim obserwujemy też wywóz owoców sezonowych takich jak np. truskawki. Sami Rosjanie mówią, że artykuły spożywcze u nas są lepszej jakości i tańsze niż dostępne w obwodzie kaliningradzkim – podkreślił Ryszard Chudy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

ZOBACZ TAKŻE: Mimo embarga polskie jabłka docierają do Rosji. Przemyt przez Białoruś

Dodał, że Rosjanie robią zakupy także w pierwszej dekadzie stycznia przed Nowym Rokiem i rosyjskim Bożym Narodzeniem. Wtedy też odnotowujemy rekordową ilość dokumentów TAX FREE. Najczęściej wtedy kupują towary luksusowe i sprzęt narciarski – tłumaczy Urzędnik.

TAX FREE są to imienne dokumenty towarzyszące towarom wywożonym poza obszar celny Unii Europejskiej. Podróżny, posiadając potwierdzenie na granicy przez organy celne wywozu towarów zgodnie z dokumentem TAX FREE, może uzyskać zwrot podatku VAT.

kresy.pl / money.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz