„Polski reżim okupacyjny” według Ukrainy. Poseł Liroy-Marzec interweniuje w MSZ [+FOTO]

Piotr Liroy-Marzec złożył interpelację do ministra spraw zagranicznych ws. sformułowań „reżim okupacyjny” i „totalitarne społeczeństwo”, używanych w odniesieniu do Polski przez władze ukraińskie.

Poseł niezależny Piotr Liroy-Marzec skierował do szefa MSZ interpelację ws. sformułowań „reżim okupacyjny” i „totalitarne społeczeństwo” używanych w odniesieniu do Polski przez władze ukraińskie. Portal Kresy.pl dotarł do treści tego dokumentu.

W interpelacji Liroy-Marzec zaznacza, że choć Polska gości ostatnio wielu Ukraińców i jest sojusznikiem Ukrainy, to zdaniem wielu polskich obywateli, polska dyplomacja przykłada zbyt małą wagę do budowania relacji w oparciu o prawdę historyczną.

– Nieco w cieniu dyskusji o rzezi wołyńskiej pozostają inne trudne zagadnienia związane ze specyficzną polityką historyczną władz ukraińskich – pisze poseł. Zwraca uwagę, że lwowscy Polacy od dawna alarmują, że w dawnych więzieniach przy ulicach Gródeckiej i Łąckiego widnieją tablice „ku czci ofiar sowieckiego, niemieckiego i polskiego okupacyjnych reżimów”. Zaznacza również, że na stronie internetowej istniejącego w dawnym więzieniu muzeum zamieszczono treść, w której stwierdzono, że ma ono przypominać m.in. o okrucieństwach polskiego reżimu okupacyjnego. Polskę postawiono tam w jednym szeregu z ZSRR i III Rzeszą.

PRZECZYTAJ: Piotr Liroy-Marzec (Kukiz’15) interweniuje w MSZ ws. braku realnych działań na rzecz Polaków na Litwie [NASZ NEWS]

– Moim zdaniem, rząd nie powinien akceptować używania sformułowań „reżim okupacyjny” i „totalitarne społeczeństwo” w odniesieniu do Polski – podkreślił Liroy-Marzec. Zaznaczając, że jak dotąd tylko Kancelaria Prezydenta RP podjęła tu pewne kroki.

– Czy MSZ udziela niezbędnego wsparcia Kancelarii Prezydenta w staraniach o usunięcie nieprawdziwych sformułowań z tablic i stron internetowych muzeum więzienia na Łąckiego? Czy polska dyplomacja wykazuje się wystarczającą stanowczością w walce o dobre imię naszego kraju? – pyta poseł Liroy-Marzec.

Czytaj również: Poseł Liroy-Marzec pyta rząd PiS o zaangażowanie w realizację projektu nowego Jedwabnego Szlaku

Poniżej przedstawiamy treść interpelacji, do której dotarły Kresy.pl:

Szanowny Panie Ministrze,

W ostatnich latach Polska stała się gościnnym domem dla tysięcy obywateli Ukrainy i wypróbowanym sojusznikiem politycznym ukraińskiego państwa. W odczuciu wielu Obywateli, polska dyplomacja przykłada jednak zbyt małą wagę do budowania relacji bilateralnych na fundamencie prawdy historycznej. Nieco w cieniu dyskusji o rzezi wołyńskiej pozostają inne trudne zagadnienia związane ze specyficzną polityką historyczną władz ukraińskich. 

Lwowscy Polacy od dawna alarmują, że w dawnych więzieniach przy ulicach Gródeckiej i Łąckiego widnieją tablice „ku czci ofiar sowieckiego, niemieckiego i polskiego okupacyjnych reżimów”. Z kolei na stronie internetowej istniejącego w dawnym więzieniu muzeum widnieje następująca treść: „Utworzenie Narodowego Muzeum Ofiar Okupacyjnych Reżimów „Więzienie na Łąckiego” było ważne w świetle społecznego i historycznego znaczenia, w kontekście ochrony narodowej pamięci. To największe na Ukrainie Zachodniej więzienie jest nie tylko przypomnieniem o okrucieństwach totalitarnej przeszłości ZSRR, niemieckiego i polskiego okupacyjnych reżimów, ale i przestrogą dla Ukraińców, aby nie powtórzyć strasznej tragedii totalitarnego społeczeństwa.”

Moim zdaniem, rząd nie powinien akceptować używania sformułowań „reżim okupacyjny” i „totalitarne społeczeństwo” w odniesieniu do Polski. Niestety, w tej bulwersującej sprawie odpowiednie kroki podjęła, jak dotychczas, jedynie Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wobec powyższego pragnę zapytać o działania resortu spraw zagranicznych w tej kwestii. Czy MSZ udziela niezbędnego wsparcia Kancelarii Prezydenta w staraniach o usunięcie nieprawdziwych sformułowań z tablic i stron internetowych muzeum więzienia na Łąckiego?

Czy polska dyplomacja wykazuje się wystarczającą stanowczością w walce o dobre imię naszego kraju?

Kiedy można spodziewać się pomyślnego zakończenia tej sprawy?

                                                                                                                             Z poważaniem,

                                                                                                                             Piotr Liroy – Marzec

KRESY.PL

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Prezydent RP, niejaki Duda, jedzie jako jedyna głowa państwa na banderowskie uroczystości 25-lecia istnienia Ukrainy, oni to nazywają wyzwoleniem.

    W ten oto sposób zadał kłam, jakoby interweniował ws. wspomnianych w tym artykule kłamstw banderowskich władz Ukrainy.

  2. tagore
    tagore :

    Liroy zdziwiony? Jest tak od dłuższego czasu. Ciekawe kto rozpocznie atak na MON
    gdy dojdzie do skandalu w Kijowie z hymnem UPA i kto gdyby doszło do wycofania się
    polskiego “kontyngentu” przed defiladą.