Rakańce to niewielka szkoła w rejonie wileńskim. Jednak tamtejsza szkoła podstawowa właśnie obchodziła bardzo szacowny jubileusz.

Nauczanie, dodajmy w języku polskim, działa już bowiem w Rakańcach od 100 lat. Z tej okazji miejscowi mieszkańcy zorganizowali specjalne uroczystości.

Otworzyła je Msza Święta koncelebrowana przez ks. Jana Mackiewicza, ks. Józefa Aszkiełowicza, ks. Tadeusza Matulańca oraz ks. Włodzimierza Czerwińskiego w Polski. W samej szkole uczniowie wystąpili na uroczystej akademii dziękując między innymi obecnej na uroczystościach Marii Rekść będącej merem rejonu wileńskiego z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Dzieci przedstawiły długą już historię własnej placówki.

Specjalnie odznaczeni i uhonorowani zostali pracownicy szkoły – dyrektorka szkoły Jolanta Antoncewa, nauczycielka języka polskiego Teresa Dulko i nauczycielka matematyki Jelena Adamowicz, nauczycielka klas początkowych Elżbieta Wertelka oraz nauczyciel wychowania fizycznego Władimir Antoncewow.

Szkoła w Rakańcach została założona w 1916 roku we wsi Łopaciszki w domu pana Zubryckiego. Była to szkoła prywatna. Uczęszczało do niej 6 uczniów. W 1921 roku w budynku karczmy powstała szkoła publiczna. W 1966 roku został zbudowany nowy gmach szkolny, w którym Szkoła Podstawowa w Rakańcach mieści się dotychczas.

Na uroczystości gościli także wiceprzewodniczący litewskiego parlamentu Jarosław Narkiewicz, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, poseł Józef Kwiatkowski oraz poseł Leonard Talmont. Na uroczystość przybyły także delegacje zaprzyjaźnionych szkół z Polski i Niemiec.

l24.lt/kresy.pl

http://l24.lt/pl/oswiata/item/129686-polska-szkola-w-rakancach-ma-100-lat

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. marcink
    marcink :

    Zamiast pomagać “strategicznemu” partnerowi – Litwie. Powinniśmy objąć patronatem i wsparciem finansowym wszystkie Polskie szkoły i stowarzyszenia na litwie, bo tylko to jest Naszym strategicznym interesem na Żmudzi.