„Polska rdzeniem Europy”. Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce

W piątek Frank Walter-Steinmeier po raz pierwszy odwiedził Polskę jako prezydent Niemiec. Spotkał się z Andrzejem Dudą i Beatą Szydło. Rozmowy dotyczyły kwestii dwustronnych, przyszłości UE, a także Polaków w Niemczech.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, wcześniej szef niemieckiej dyplomacji, wraz z małżonką Elke Buedenbender złożył w piątek pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. W marcu tego roku został zaprzysiężony na urząd prezydenta Niemiec.

Steinmeier spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy dotyczyły relacji polsko-niemieckich, spraw europejskich i Brexitu. Dyskutowano też o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie, a także o mniejszości polskiej w Niemczech oraz formacie Trójkąta Weimarskiego.

Zdaniem polskiego prezydenta, w kontekście kryzysów europejskich, „Europa potrzebuje dzisiaj dobrej współpracy”, a także wspólnych, solidarnych działań. Jak zaznaczył, drogą nie jest tu budowanie podziałów, ale ich usuwanie. Jego zdaniem duża jest w tym rola prezydentów.

– Śmialiśmy się z panem prezydentem, że my jesteśmy od tego, żeby studzić nawet najbardziej rozpalone emocje i uspokajać sytuację i raczej starać się tonować dyskusje, i absolutnie nie pozwalać na to, aby wykraczała ona poza te ramy, w których powinna się odbywać – mówił Duda. Powiedział też, że relacjonował prezydentowi Niemiec swoją ostatnią rozmowę z nowo wybranym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, w kontekście współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Macron miał zadeklarować zainteresowanie tą współpracą.

– Liczę na to, że ze strony prezydenta Macrona będzie zaproszenie do Paryża, by się w formacie Trójkąta Weimarskiego spotkać – powiedział Duda. Zaznaczył też, że Steinmeier zawsze był “wielkim rzecznikiem dobrych relacji polsko-niemieckich” i jest znawcą spraw polskich i spraw sąsiedzkich.

Prezydent Duda podkreślił, że bardzo mu zależy, aby relacje polsko-niemieckie polityczne, gospodarcze, międzyludzkie układały się jak najlepiej. Z kolei podczas rozmowy poprosił niemieckiego prezydenta o opiekę nad Polonią w Niemczech i mieszkającymi tam Polakami oraz nad realizacją polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Przeczytaj: Andrzej Duda: relacje Polska-Niemcy jak w dobrym małżeństwie [+FOTO]

Polski prezydent mówił również o podejściu Polski do kwestii migrantów. Zaznaczył, że Polska jest otwarta na tych, którzy chcą do niej przyjechać oczekując pomocy, ale nie wyobraża sobie sytuacji, „by do Polski był ktoś przywożony i przetrzymywany siłą”, bo oznacza to naruszanie praw człowieka i niewolenie ludzi. Zdaniem Dudy, w celu zapobieżenia kryzysowi uchodźczemu wszelkie środki pomocowe powinny być kierowane do krajów objętych kryzysami i wojnami.

Według prezydenta Polski, nasz kraj uczestniczy obecnie w przezwyciężaniu kryzysu uchodźczego jako członek międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej i uczestnik akcji humanitarnych.  Podkreślił też, jak relacjonuje DW.de, że w ub. roku Polska wydała 1,3 mln polskich wiz wydanych w 2016 roku Ukraińcom i Białorusinom, dla których drzwi Polski stoją otworem.

Czytaj również:

Niemcy mają dość uchodźców z Polski

Kukiz: Niemcy planują wysyłanie do Polski „uchodźców”, których nie są w stanie zweryfikować

Z kolei Frank-Walter Steinmeier odnosząc się do sytuacji w Europie podkreślił, że “Polska to rdzeń Europy”. Polska jest potrzebna, jeżeli chcemy przezwyciężyć kryzys europejski, w jakim się bez wątpienia znajdujemy – powiedział. Odnosząc się do formatu Trójkąta Weimarskiego stwierdził, że sprawdził się i powinien być bardziej wykorzystywany. Wyraził nadzieję, że zostanie on ożywiony na szczeblu szefów państw m.in. jako forum mające pomóc w przezwyciężeniu europejskiego kryzysu.

Prezydent Niemiec odniósł się także do dialogu Polski z Komisją Europejską. Wyraził nadzieję, ze będzie on kontynuowany w rozumieniu szukania porozumienia, “które odpowiada wartościom i wyobrażeniom europejskim”.

– Jest to tym ważniejsze, gdyż wszyscy w Europie obserwujemy, że poza granicami Europy wiele rzeczy, które nas łączą, jest kwestionowanych: demokracja, wolność, praworządność, otwarte społeczeństwa (…) Ważne, abyśmy wspólnie opowiadali się za tym – podkreślił.

Prezydent Niemiec zadeklarował również, że chce się angażować na rzecz stosunków polsko-niemieckich. W kontekście niemieckiej Polonii zaznaczył, że w 2016 roku jako szef MSZ zorganizował spotkanie z Polakami mieszkającymi w różnych regionach Niemiec. W jego ocenie było ono bardzo udane. Wyraził nadzieję, że będzie ono kontynuowane.

Z nieoficjalnych rozmów „DW” z niemieckimi dyplomatami wynika jednak, że obecnie nie ma szans na nadanie Polakom w Niemczech statusu mniejszości.

Obaj prezydenci gościli również na Targach książki w Warszawie, na których Niemcy są honorowym gościem. Steinmeier przypomniał w tym kontekście wywiad nieżyjącego prezydent Lecha Kaczyńskiego dla niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jako swoją „ulubioną powieść” wymienił wówczas „Czarodziejską górę” Tomasza Manna, mówiąc o ideologicznym starciu jej bohaterów – walce oświeceniowego liberała z religijnym rewolucjonistą.  Lech Kaczyński mówił, że  identyfikował się z tym pierwszym, widząc w nim „symbol opozycji wobec totalitaryzmu”, zaś w drugim – symbol inteligenta podatnego na totalitarne idee. Niemiecki prezydent zadeklarował, że stoi po tej samej stronie, co zmarły polski prezydent. Podkreślając, że oświecenie „to projekt europejski, to część naszej europejskiej tożsamości”.

Steinmeier spotkał się również z premier Beatą Szydło. Ich rozmowa dotyczyła stosunków dwustronnych i kwestii europejskich w kontekście przyszłości Unii Europejskiej.

– Spotkanie było także okazją do omówienia bieżących kwestii europejskich, m.in. w kontekście przyszłości Wspólnoty – czytamy w oficjalnym komunikacie KPRM. Strona polska poruszyła także tematykę polityki wschodniej, relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz praw Polaków w Niemczech.

Rmf24.pl / RIRM / dw.de / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply