Minister Finansów Szwecji Magdalena Andersson chce wstrzymania wypłacania funduszy europejskich państwom członkowskim, które nie przyjmują imigrantów w ramach planu relokacji narzucanego przez Komisję Europejską.

Szwedzka polityk zawarła postulat zamrożenia funduszy dla państw nieskorych do przyjmowania imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki w wypowiedzi dla agencji Reuters. Sama agencja opatrując wypowiedzi Andersson komentarzem, wśród “biedniejszych państw” Unii Europejskiej niechętnych planowi relokacji wymienia z nazwy tylko Polskę i Węgry. Przypomina też, że Szwedzi są jednym z płatników Unii i zablokowanie części jej wydatków pod pretekstem ideologicznym, jest bardzo poręczne w sytuacji odejścia innego państwa będącego płatnikiem netto, Wielkie Brytanii. Szwedzka minister przyznała zresztą, że opowiada się za proporcjonalnym ścięciem budżetu Unii Europejskie, co oznacza jego redukcję o 145 miliardy euro.

Deklaracja szwedzkiej minister pada w momencie ujawnienia informacji, że rząd Niemiec wysłał do Komisji Europejskiej oficjalne w pismo, w którym prosi o sprawdzenie, czy są możliwości zamrażania przeznaczonych dla poszczególnych państw środków finansowych z funduszu spójności, w przypadku nieprzestrzegania przez nie “europejskich wartości”, w tym “rządów prawa”. Portal POLITICO Europe, który ujawnił wczoraj treść stanowiska rządu Merkel, również wymieniła w jego kontekście Polskę, jako ewentualny cele represaliów.

“Jeśli zostanie wdrożone, obie propozycje dotkną przede wszystkim Polski i Węgier” – komentuje Reuters. “To jest nieracjonalne, że państwa, które nie realizują decyzji [Unii Europejskiej], wciąż otrzymują duże środki z funduszy europejskich” – powiedziała szwedzka minister finansów.

Reuters przypomina, że proporcjonalnie do liczby mieszkańców Szwecja przyjęła największą grupę imigrantów. Doprowadziło to do uformowania się imigracyjnych gett i znacznego wzrostu przestępczości.

reuters.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply