Drugi dzień wizyty przewodniczącego Chin, Xi Jingpinga w Rosji wypełniły rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem.

Xi wylądował w Moskwie wczoraj. Już podczas ceremonii powitania na lotnisku podkreślił, że przyjaźń między Chinami a Rosją, ich dobrosąsiedzkie stosunki mają długą historię, a chińsko-rosyjskie partnerstwo strategiczne przeżywa obecnie najlepszy okres w dziejach – jak relacjonuje międzynarodowa redakcja chińskiego radia. Także w poniedziałek odbył się wspólny obiad chińskiego przywódcy z Władimirem Putinem. To już ich trzecie spotkanie w tym roku

We wtorek odbyły się “rozmowy pełnego formatu” między głowami obu państw oraz ich delegacjami, jak informuje agencja RIA Nowosti. Przywódcy informowali o ich przebiegu na wspólnej konferencji prasowej. Putin nazwał spotkanie “wydarzeniem roku” dla obu państw. Mówił również o “robiącej wrażenie dynamice” stosunków Moskwy i Pekinu. Jak twierdził, omówił z Xi Jingpingiem “całe spektrum” wzajemnych relacji.

Putin przede wszystkim zwracał uwagę na ekonomiczny aspekt tych relacji. Cieszył się, że rosyjsko-chińskie obroty handlowe, wynoszące w roku 2016 66 miliardów dolarów, były wyższe 0 4% niż w rok wcześniej, a obroty za pierwsze cztery miesiące bieżącego roku są aż o 34% wyższe, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Rosyjski prezydent obiecywał większe dostawy żywności na chiński rynek, a ze swojej strony “negocjacje” na temat uchylenia ograniczeń w imporcie chińskiego mięsa do Rosji. Putin wskazywał też, że środki finansowe zainwestowane przez chińskie podmioty w Rosji, były w 2016 roku wyższe o 12%.

Putin zapowiedział też uruchomienie nowego gazociągu do Chin przed końcem 2019 roku. Prezydent Rosji obiecywał też wspierać realizację sztandarowego projektu Chińczyków – wielkiej transkontynentalnej magistrali transportowej “Jedne pas – jedna droga”. Włodarz Kremla namawiał też sąsiadów do współpracy w dziedzinie oswajania kosmosu, zapowiadając kolejny program współpracy w tej dziedzinie na lata 2018-2022.

W dziedzinie stosunków międzynarodowych Putin twierdził, że “jednym z głównych priorytetów” Moskwy i Pekinu jest “uregulowanie” sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Obaj przywódcy wezwali Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną do wstrzymania prób rakietowych, zaś USA i Republikę Korei do zaprzestania prowadzenia wspólnych manewrów wojskowych. Putin i XI sprzeciwili się także rozmieszczaniu amerykańskich wyrzutni rakietowych systemu THAAD na terytorium tej ostatniej.

Efektem spotkania przywódców Rosji i Chin jest podpisanie 40 dokumentów. Wśród nich “oświadczenia o pogłębieniu wszechstronnego partnerstwa”, wspólnego oświadczenie na temat sytuacji międzynarodowej, memorandum w sprawie współpracy w dziedzinie przestrzeni informacyjnej. Pod okiem przywódców podpisana została także umowa o współpracy między potentatem naftowym, Rosnieftem i chińskim koncernem energetycznym CEFC.

ria.ru/polish.cri.cn/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Ciekawe ,kto kogo przechytrzy. Chiny chowają się za parasolem atomowym “sojusznika” i
    liczą na klęskę Rosji w starciu z USA by zaopiekować się Syberią,a Moskwa liczy na wsparcie na bliskim wschodzie,osłabienie gospodarek zachodu i klęskę Chin w starciu z USA by złupić co się da w Azji i Europie.