Partia Nowoczesna Ryszarda Petru, poza zrzeczeniem się suwerenności monetarnej, chce także podwyższenia wieku emerytalnego.

Przewodniczący Nowoczesnej, Ryszard Petru wraz z posłami swojej partii, przedstawili jej nowy program w Krynicy Zdroju, przy okazji odbywającego się tam  XXVII Forum Ekonomicznego. Istotną jego część stanowiły proponowane przez liberałów posunięcia w dziedzinie polityki gospodarczej i finansowej. Przedstawiający je poseł Paweł Pudłowski zadeklarował, że jego partia będzie dążyć do rezygnacji z polskiej waluty na rzecz przyjęcia waluty euro. Polityk Nowoczesnej nie uwypuklał jednak, w swojej argumentacji na rzecz rezygnacji z monetarnej suwerenności, uzasadnienia ekonomicznego. lecz twierdził, że przyjęcie euro umocni „bezpieczeństwo” Polski. Pudłowski zaproponował też podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat dla obu płci. Nowoczesna obiecała także obniżenie podatków CIT i PIT do 15%. i podwyższenie kwoty wolnej od podatku.W dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu z ramienia Nowoczesnej, Barbara Dolniak proponowała odwołać się do sprawiedliwości… pozasądowej. „Polskie społeczeństwo przekonane jest do jednej rzeczy: nie ma to jak wyrok sądu, ewentualnie ugoda zawarta przed osobą sędziego. Nie ma takiej potrzeby” – twierdziła Dolniak – „Jest możliwość – i ona powinna być eksponowana – zawierania ugód przedsądowych, czy w trakcie postępowania sądowego, poprzez skierowanie sprawy przez sąd do mediatora”. Zapowiadała ogólnopolską kampanię informacyjną w tej kwestii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowoczesna pozostaje konsekwentnie liberalna także w dziedzinie administracji. Poseł Marek Sowa zaproponował bardzo daleko idącą decentralizację państwa. Poseł tej partii chce likwidacji urzędu wojewody. „Nowoczesna przygotowuje zmianę ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie tak, aby ten urząd zlikwidować i precyzyjnie opisać, które z zadań dzisiaj wykonywanych przez urząd wojewódzki będą przesunięte do samorządów terytorialnych” – powiedział Sowa.

Czytaj także: Petru napisał list do „przyjaciół na całym świecie” ws. reformy sądownictwa

rp.pl/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz