Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, polscy pracodawcy mają ponieść połowę kosztów kształcenia w szkołach zawodowych. Podmioty zagraniczne mają być z tego zwolnione.

Już teraz firmy zachodnie chętnie korzystają z absolwentów m.in. polskich techników. Szkoły wydają dokumenty w języku angielskim, m.in. po to, aby ułatwić im znalezienie pracy za granicą.

Przedstawiciele resortu edukacji oficjalnie opowiadają się za tzw. systemem dualnym, w którym rozkłada się koszty kształcenia między pracodawców a szkolnictwo zawodowe. Wiedzę teoretyczną zdobywa się w szkołach, a praktyczną u pracodawców. Jako przykład podają firmę Volkswagen, której szef planuje wybudowanie centrum edukacyjnego. Jednak w Polsce firm z polskim kapitałem, które mogłyby zyskać na takim rozwiązaniu, a przede wszystkim takich, które byłoby na to stać, w zasadzie nie ma.

Ponadto, nie ma żadnej gwarancji, że po zakończeniu edukacji pracodawca, który przyjął pracownika jeszcze jako ucznia, zatrudni go na stałe. Istnieje ryzyko, że po zakończeniu przez nich nauki firmy będą zrywać umowy i zatrudnić kolejnych uczniów. Poza tym sami uczniowie mogą wybrać pracę na emigracji, gdzie w wyuczonym zawodzie mogą liczyć na wyższą pensję i zabezpieczenie socjalne. Rząd jak na razie nie przedstawił żadnych rozwiązań, mogących wyjść naprzeciw tym zagrożeniom.

Prawy.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. radobaryl
    radobaryl :

    “Podmioty zagraniczne mają być z tego zwolnione.” – niby dlaczego? Przecież te “podmioty zagraniczne” stanowią obecnie około 75% rynku pracy i rotują kadrami jak im się podoba. Rozumiem, że Polak będzie musiał bulić za kształcenie kogoś, kto może okazać się w pracy tępym bucem i cwaniakiem, wykorzystującym fakt, że nie wolno go wysłać na zieloną trawkę.

  2. tagore
    tagore :

    Narusza to zasadę równego traktowania firm , polskie firmy miały by dodatkowe obciążenia finansowe ,a “goście ” wyprowadzający z Polski rocznie ok. 75 mld złotych dodatkowe wsparcie.

    tagore