„Polacy mają niezłomnego ducha”. Duda i Trump o Trójmorzu, bezpieczeństwie i energetyce

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podczas wspólnej konferencji prasowej mówili o zacieśnianiu więzi w zakresie bezpieczeństwa i energetyki. Donald Trump podkreślił, że USA popierają Inicjatywę Trójmorza, w tym w kwestiach współpracy energetycznej.

Podczas wspólnej konferencji na Zamku Królewski prasowej prezydentów Polski i USA, Andrzej Duda podkreślił, że wizyta Donalda Trumpa pokazuje wieź między Polską a USA. A także wagę wzajemnej współpracę, m.in. w zakresie bezpieczeństwa.

– Mówiliśmy o obecności żołnierzy USA w Polsce, wzmacnianiu naszej części Europy, a zarazem wschodniej flanki NATO – powiedział polski prezydent. Zaznaczył, że rozmawiano o sytuacji na Ukrainie i manewrach Zapad-17 na Białorusi. Jak również nt. kontaktów związanych z modernizacją polskiej armii. W tym o porozumieniu ws. zakupu rakiet Patriot, a także zakupów a ramach programu Homar.

Przeczytaj: Trump na Zamku Królewskim. Rozmowy z prezydentem Dudą

Bezpieczeństwo i LNG

– Ogromnie się cieszę z tych rozmów. Trump myśli poważnie o bezpieczeństwie Polski – zaznaczył Duda. Podziękował również Trumpowi za dostrzeganie wkładu amerykańskiej Polonii w budowę pomyślności USA.

Duda zaznaczył, że rozmowy dotyczyły także współpracy gospodarczej. – Mówiliśmy dużo o dostawach gazu LNG do Polski – powiedział prezydent. Wyraził radość z pierwszej dostawy LNG z USA. – To otwiera drogę do kolejnych kontraktów. Mam nadzieję, że niedługo będzie podpisany kontrakt długoterminowy – powiedział Duda. Podkreślił, że ma to znaczenie na rzecz dywersyfikacji źródeł energii.

Dodał również, że podczas Szczytu Trójmorza, przedstawiciele 12 krajów regionu będą dyskutować m.in. o kwestach bezpieczeństwa energetycznego, a także rozwoju infrastruktury w Europie Środkowej oraz o polityce UE. Wyraził nadzieję, że we współpracy z USA będzie można rozwijać infrastrukturę i konkurencyjność Europu Środkowej jako części Unii Europejskiej. – Mam nadzieję na współpracę USA i krajów Trójmorza na zasadzie win-win.

Donald Trump ze swojej strony podziękował „za uprzejmą gościnę”. Zaznaczył, że amerykanie polskiego pochodzenia poparli go i podziękował za to.

– Polska to wspaniały kraj, bardzo inspirujący i z bogatą historią – powiedział Trump. – Zakończyliśmy owocne spotkanie , podkreśliliśmy trwałe więzi przyjaźni – zaznaczył. – Polska to nie tyko prawdziwy przyjaciel, ale też sojusznik USA w kwestii współpracy wojskowej – powiedział.

– Macie naprawdę zupełnie niezłomnego ducha, jest to coś, o czym dowiedzieliśmy się na przestrzeni wielu lat – mówił Trump.

Amerykański prezydent docenił rolę Polski w walce z ISIS. Podziękował także narodowi polskiemu za życzliwość wobec żołnierzy USA. Trump zaznaczył, że USA nie chcą dopuścić do kolejnych konfliktów.

– Silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia – powiedział prezydent USA. – Wraz z Polską wypracowujemy reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji. Jesteśmy wdzięczni za przykład, jaki Polska daje wszystkim krajom członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego wypełniając swoje zobowiązania finansowe.

 – Polska jako jeden z niewielu krajów wypełnia swoje zobowiązania w zakresie obronności – powiedział Trump. Zaznaczył, że nadszedł najwyższy czas, żeby wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty. – Polska swoim zobowiązaniom sprostała, a nawet je przekracza – podkreślił Trump. Zwrócił też uwagę na wybór Polski do RB ONZ, a także na zagrożeniu ze strony Korei Płn., któremu należy stawić czoła.

– Prezydent Duda i ja wzywamy wszystkie narody do przeciwstawienia się temu globalnemu zagrożeniu i do publicznego zademonstrowania Korei Północnej, że poniesie konsekwencje za dążenie do uzyskania broni jądrowej – podkreślił Trump.

Prezydenci omawiali także sytuację w Syrii i walkę z ISIS. Trump zaznaczył, że poczyniono w walce z dżihadystami znaczące postępy. Dodał, że sytuacja w Syrii wymaga rozwiązania, a USA nie będą tolerować używania broni chemicznej.

USA wspierają inicjatywę Trójmorza

Trump powiedział także, że Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają inicjatywę Trójmorza. Chcą także pomóc w kwestiach dotyczących dywersyfikacji źródeł energii, żeby kraje regionu nie były uzależnione od jednego dostawcy. Dodał, że do Polski przybędzie jeszcze więcej statków z amerykańskim gazem skroplonym. – Być może trochę podniesiemy wam cenę [LNG], ale Andrzej Duda to dobry negocjator – dodał żartobliwie Trump. – Mamy nadzieję, że wzmocniony relacje handlowe z Polską.

– Polska to szczególny kraj, szczególny naród. Cieszę się, ze tutaj jestem – zakończył Trump.

Odpowiadając później na pytania, Trump zaznaczył, że USA w najbliższym czasie staną się dużym eksporterem energii. Stwierdził, że umowa z Polską może zostać podpisana stosunkowo szybko.

Duda sprecyzował, że umowę podpiszą firmy  z obu krajów. Podkreślił, że najważniejsze jest „zielone światło” z obu stron na import LNG z USA. Jego zdaniem Polska mogłaby stać się „hubem” dla amerykańskiego gazu w regionie. – Będziemy dziś o tym rozmawiali w ramach inicjatywy Trójmorza – powiedział. Zaznaczył, że to także kwestia budowy korytarza gazowego na osi północ – południe, a także zapewnienia dostaw alternatywnych dla Ukrainy (która również stara się o przyjmowanie LNG z USA). – Rozmawialiśmy dziś o tym. Przyszłość rysuje się w dobrych barwach – powiedział Duda.

Odpowiadając na pytanie TVN o gwarancje ze strony USA ws. przyszłości wojsk amerykańskich w Polsce, Trump odpowiedział: Nie rozmawialiśmy o gwarancjach.

Duda dodał, że rozmawiano głównie o sytuacjach w zakresie bezpieczeństwa. – Z tego pkt widzenia nie ma wątpliwości, że obecność sil USA i NATO jest obecnie absolutnie uzasadniona – zaznaczył. Później Trump zaznaczał, że mimo ambicji ws. eksportu energii, w tym gazu, USA nigdy nie będą traktować tego jako narzędzia monopolizującego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply