Podpisano polsko-chińskie porozumienie o współpracy ws. energii jądrowej

Polski resort energii podał, że dzisiaj w Pekinie podpisano porozumienie o współpracy ws. pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

W komunikacie można przeczytać, że porozumienie ws. energii jądrowej podpisał wiceminister energii Andrzej Piotrowski i jego chiński odpowiednik Li Fanrong. Aktualnie Chiny eksploatują 36 reaktorów jądrowych i budują 20 kolejnych. Pierwszy blok jądrowy w Chinach został uruchomiony w 1991 r. a najnowszy w styczniu tego roku. Tylko trzy reaktory jądrowe zostały oddane do użytkowania w latach 90. XX wieku. Pozostałe 33 uruchomiono po 2000 r. Władze w Pekinie do 2021 r. zamierzają trzykrotnie zwiększyć moc zainstalowaną w elektrowniach jądrowych do 58 GWe osiągając 150 GWe mocy zainstalowanej do 2030 r. – przypomina w swoim komunikacie polskie ministerstwo.

Polski resort energii dodał, że budowa nowych reaktorów jądrowych w Chinach jest spowodowane chęcią w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ministerstwo podkreśla, że również, że ta rozwój energetyki jądrowej pozwala sprostać wymaganiom związanym z ochroną środowiska. Istotna jest także poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz utrzymanie racjonalnych cen energii elektrycznej niezbędnych dla dynamicznego rozwoju kraju – tłumaczy ministerstwo.

CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy zbudują w Polsce elektrownię atomową i szybkie koleje? Duda może podpisać ważne dokumenty

Chiny przyjęły politykę zamkniętego cyklu paliwowego i konsekwentnie wykorzystują zachodnie technologie do opracowania własnej konstrukcji reaktorów (przykładem jest zintegrowany chiński reaktor Hualong One)
– można przeczytać w komunikacie.

Ministerstwo zauważa, że w dłużej perspektywie Chiny chcą zostać światowym dostawcą technologii jądrowych. W chwili obecnej chińskie koncerny zaangażowane są w budowę elektrowni jądrowych w Pakistanie. Chiny zawarły umowy dotyczące realizacji projektów jądrowych w Argentynie, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Projekt polskiej elektrowni atomowej oficjalnie został zawieszony

Podczas wizyty w Chinach 11 lipca 2017 r. wiceminister energii Andrzej Piotrowski odbył spotkanie z zarządem chińskiego koncernu CGN (China General Nuclear Power Group) pod przewodnictwem Shu Guogang. Tematem spotkania była możliwość nawiązania współpracy między polskim i chińskim sektorem jądrowym oraz a także przedstawienie oczekiwań wobec dostawcy technologii na potrzeby pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Przedstawiciele ME odwiedzili również zakład produkujący urządzenia i wyposażenie elektrowni jądrowych w Guangzhou, należący do jednego z największych przedsiębiorstw w Chinach – koncernu Dongfang Electric Corp.

kresy.pl / me.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply