Polska Grupa Energetyczna przejmie działające w Polsce elektrociepłownie i elektrownie, które do tej pory należały do francuskiej EDF.

Jak informuje “Nasz Dziennik”, rozmowy w sprawie powrotu w polskie ręce kolejnych aktywów zostały zakończone sukcesem. – Kontrolowana przez Skarb Państwa Polska Grupa Energetyczna odkupi aktywa należące do tej pory do EDF [Électricité de France] Polska – napisano. Dziennik podkreśla, że “większość udziałów w EDF należy do francuskiego państwa”. Do 2004 r. przedsiębiorstwo to było w pełni państwowe.

Przejęte zostaną m.in. elektrociepłownie i sieci ciepłownicze w polskich aglomeracjach. Umowa dotyczy przejęcia przez PGE elektrociepłowni w Gdyni, Gdańsku (Elektrociepłownie Wybrzeże, ponad 99% udziałów), Krakowie (ponad 94% akcji) i Toruniu, sieci ciepłowniczej w Toruniu (łącznie Toruńska Energetyka Cergia, kontrolowana pośrednio przez EC Wybrzeże, posiadające 95% akcji), elektrowni Rybnik (ponad 97% udziałów), a także notowanej na warszawskiej giełdzie spółki Kogeneracja (32% udziałów, dalsze 17,7% posiada EC Zielona Góra, kontrolowana przez EDF).

Negocjacje ws. przejęcia aktywów francuskiego przedsiębiorstwa toczyły się od stycznia br. Jak ocenia minister energii Krzysztof Tchórzewski, transakcja ta „jest korzystna dla całego sektora elektroenergetycznego”. Zapewnia, że wpłynie to zarówno na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak również na pewność dostaw do końcowych odbiorców.

Umowa ws. przejęcia ma jednak charakter warunkowy: zgodę musi wydać m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a ponadto – spółka EDF musi też uzyskać we Francji (gdzie jest monopolistą na dostawę energii) zgodę na zbycie aktywów. Wartość całej transakcji sięga 4,5 mld zł.

Czytaj również: Projekt polskiej elektrowni atomowej oficjalnie został zawieszony

Nasz Dziennik / PAP / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Mazowszanin jeden
    Mazowszanin jeden :

    Ciekawe kiedy rząd Francji zmuszony zostanie sytuacją ekonomiczną swojego kraju (o którego sytuację finansową troskę ostatnio wyrażała osobiście nawet i sama frau Kanzler) do sprzedaży na rzecz kontrolowanej przez Skarb Państwa spółki Exatel SA polskiego oddziału ex państwowego przedsiębiorstwa francuskiego France Telecom (dziś spółki z 25% udziałem własnościowym Republiki Francuskiej), zwanego w ofercie handlowej Orange, czyli dawnej Telekomunikacji Polskiej…