Parubij: porozumienie z USA pozwoli na dyslokację amerykańskich sił rezerwy na Ukrainie

Andrij Parubij, przewodniczący ukraińskiego parlamentu stwierdził, że planowane porozumienie wojskowe z Amerykanami zapewnia m.in. możliwość rozlokowania na Ukrainie sił rezerwy USA.

W wywiadzie dla stacji ICTV przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij powiedział, że czuje „ostrożny optymizm” ws. dostarczenia Ukrainie przez USA broni śmiercionośnej. Zaznaczył, że porozumienie ws. obronności z USA, które może zostać podpisane, umożliwi rozlokowanie amerykańskich sił rezerwy na terytorium Ukrainy.

– Zapewnia ono operacje specjalne, wspólne prace techniczno-badawcze, a nawet dyslokacje rezerw wojskowych Stanów Zjednoczonych na Ukrainie. To podnosi współpracę ukraińsko-amerykańską na nowy poziom – podkreślił.

Parubij dodał, że praktyka podobnych porozumień jest już długo wykorzystywana w USA, a podobne porozumienia podpisano z Japonią, Australią i Izraelem. Zdaniem przewodniczącego ukraińskiego parlamentu, decyzje w kwestii dostarczenia broni śmiercionośnej Ukrainie mogą zapaść w najbliższej przyszłości. Wcześniej ukraińskie media wskazywały, że w budżecie USA na 2018 rok przewidziano możliwość dostarczenia Ukrainie takiego uzbrojenia.

Ważna kwestia

Parubij wyraźnie akcentował podczas swojej niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych  kwestię dostarczenia Ukrainie broni śmiercionośnej. Według oficjalnego komunikatu strony ukraińskiej, Amerykanie nie zrezygnowali z koncepcji dozbrajania Ukrainy.

– Nie usunięto tego z agendy, sprawa jest dyskutowana. Gdyby wcześniej decyzja była negatywna, to dziś sprawa pozostaje otwarta – powiedział ukraiński polityk.

Parubij zapewnił, że „nie było negatywnej odpowiedzi, dyskusja wciąż jest otwarta”. – Przekazywanie broni jest dyskutowane. Ma to znaczenie zarówno techniczne, jak i symboliczne w kwestii wzmacniania współpracy pomiędzy Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.

Przeczytaj: Dlaczego dozbrajanie Ukrainy to naprawdę bardzo zły pomysł

Sprawa amerykańskich systemów przeciwpancernych Javelin to na Ukrainie nośny temat. W październiku ub. roku ukraiński minister obrony Stepan Połtorak powiedział, że rząd w Kijowie zwróci się do USA z prośbą o dostarczenie uzbrojenia przeciwlotniczego i przeciwpancernego. Miało to związek z ustawą przyjętą przez Izbę Reprezentantów USA, umożliwiającą m.in. dostarczanie Ukrainie broni defensywnej. Ukraiński rząd miał zwrócić się do Waszyngtonu z prośbą o dostarczenie uzbrojenia śmiercionośnego. Jednak wcześniej, w sierpniu, ustępujący z urzędu ambasadora USA w Kijowie Geoffrey Pyatt zapowiedział, że w ramach nowego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej, która wkrótce ma dotrzeć na Ukrainę, nie będzie systemów przeciwpancernych Javelin.

112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply