Partia Nazarbajewa wygrywa wybory w Kazachstanie

W dzisiejszych wyborach w Kazachstanie zwyciężyła – według wstępnych nieoficjalnych informacji – partia urzędującego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa „Nur – Otan” czyli „światło ojczyzny”. Do parlamentu mają szansę wejść również przedstawiciele ugrupowania zbliżonego do obecnych władz Kazachstanu „Ak – żol” czyli „jasna droga”. Mieszkańcy Kazachstanu wybierali dziś swoich przedstawicieli do Mażylisu – izby niższej parlamentu i Maslichatów – lokalnych samorządów.

Według Centralnej Komisji Wyborczej Kazachstanu, w wyborach wzięło udział ponad 75 procent uprawnionych obywateli. Do tej pory w kazachstańskim parlamencie zasiadali przedstawiciele tylko jednej partii. W przedterminowych wyborach ogłoszonych przez prezydenta Nazarbajewa udział wzięło 7 ugrupowań. W opinii komentatorów radia „Svoboda”, izba niższa parlamentu będzie teraz dwupartyjna. Komentatorzy uważają, że nawet gdyby żadne z ugrupowań konkurujących z partią władzy nie przekroczyło 7-procentowego progu wyborczego, to i tak przedstawiciele partii, która zdobyła największą liczbę głosów zostaną zaproszeni do współrządzenia. W ich opinii, w ten sposób prezydent Kazachstanu chce stworzyć pozory demokracji w życiu społeczno-politycznym swojego kraju.IAR/Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz