PE w przyjętym sprawozdaniu nt. postępów reform w Turcji opowiedział się za zawieszeniem rozmów akcesyjnych z tym krajem, jeżeli zmieni on konstytucję.

W przyjętym dokumencie można przeczytać, że Parlament Europejski wzywa Komisję i państwa członkowskie – zgodnie z ramami negocjacyjnymi – do natychmiastowego formalnego zawieszenia rozmów akcesyjnych z Turcją, jeżeli pakiet konstytucyjny zostanie wdrożony bez zmian.

Za rezolucją wzywającą do zawieszenia rozmów akcesyjnych zagłosowało 477 eurodeputowanych. 64 było przeciw, 97 wstrzymało się od głosu. Poparta w kwietniowym referendum w Turcji zmiana w konstytucji zakłada szerokie rozszerzenie praw tureckiego prezydenta, przyznając mu zdaniem ekspertów praktycznie nieograniczoną władzę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Turcja: parlament uchwalił zmianę konstytucji i systemu z parlamentarnego na prezydencki

Według wspólnej misji OBWE i Rady procedury zastosowane w kampanii przedreferendalnej i w trakcie tureckiego referendum nie były zgodne z międzynarodowymi standardami. Kampania przedreferendalna wywołała napięcia pomiędzy Turcją, a europejskimi krajami z liczną mniejszością turecką. Władze Holandii oraz Niemiec nie zgodziły się na wystąpienia tureckich polityków zachęcających do głosowania za zmianami w ustawie zasadniczej.

Parlament przemawia jednym, wyraźnym i donośnym głosem, by potępić drastyczne osłabienie standardów demokratycznych w działaniu rządu tureckiego i niezmiennie wspiera turecką ludność, pośród której miliony chciałyby nadal postrzegać UE jako gwaranta reform w ich kraju. Tak jak wy (obywatele Turcji) mamy nadzieję, że „Adalet” (sprawiedliwość w języku tureckim – red.) wkrótce powróci do Turcji – stwierdziła po głosowaniu holenderska socjaldemokratka Kati Piri.

ZOBACZ TAKŻE: Ekspert: po nieudanym puczu Erdogan ma pełny mandat do dowolnych zmian w Turcji

Europosłowie uważają, że zaproponowane władze w Ankarze zmiany godzą w zasadę praworządności w Turcji. Ich zdaniem doprowadzają także one do osłabienia przestrzegania praw człowieka, niszczą wolności mediów oraz uniemożliwiają skuteczną walkę z korupcją.

Eurodeputowani potępili również deklarowaną przez tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana możliwość do przywrócenia w Turcji kary śmierci. Zaznaczyli, że nie tylko doprowadziłoby to do zakwestionowania członkostwa Turcji w Radzie Europy, ale również w sposób natychmiastowy doprowadziłoby do zakończenia (a nie zawieszenia) rozmów akcesyjnych dotyczących przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej.

kresy.pl / tvpparlament.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply