Parlament Europejski za zniesieniem wiz dla Ukraińców

Zdecydowana większość europosłów poparła w czwartek zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy. Porozumienie musi zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE.

Podczas czwartkowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przegłosowano zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy. Decyzja została podjęta większością głosów. 521 eurodeputowanych było „za”, 75 – „przeciw”, zaś 36 powstrzymało się od głosu. Przeciwko liberalizacji przepisów wizowych dla Ukraińców oponowali politycy skrajnej lewicy, a także ugrupowań eurosceptycznych, narodowych i nacjonalistycznych, którzy podkreślali wysoki poziom korupcji i brak kultury politycznej na Ukrainie, a także ciągłe skandale polityczne.

Zniesienie wiz poparli niemal wszyscy polscy eurodeputwoani – zarówno z EPL (PO), ECR (PiS) i frakcji socjalistów (SLD), ale również eurosceptycy wybrani z list Kongresu Nowej Prawicy (Stanisław Żółtek, a także Janusz Korwin-Mikke i Robert Iwaszkiewicz z partii Wolność, wcześniej KORWiN). Jedynie Michał Marusik (frakcja Europa Narodów i Wolności) zagłosował przeciw.

Ustawa wejdzie w życie w 20 dni po jej oficjalnym opublikowaniu. Porozumienie w tej sprawie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE.

W środę do późnych godzin wieczornych trwały debaty nt. zniesienia wiz UE dla Ukraińców. Zdaniem większości europarlamentarzystów, Ukraina spełniła wszystkie stawiane jej w tym kontekście warunki, więc jej obywatele, spełniający określone kryteria, mogą swobodnie podróżować po Europie. Kryteria te dotyczą posiadania paszportu „biometrycznego”, który umożliwia wjazd do UE w celach biznesowych, turystycznych i odwiedzin rodzinnych, przy czym okres pobytu w strefie Schengen wynosi 90 dni w ciągu 180 dni kalendarzowych. Poza UE, zmiany będą też obowiązywać w Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i na Islandii.

Zaznacza się przy tym, że przyjęta ustawa nie zezwala na swobodne podejmowanie pracy przez obywateli Ukrainy w państwach strefy Schengen. Ponadto, prawo do ruchu bezwizowego może zostać zawieszone wspólnie przez wszystkie państwa UE razem, a także przez konkretne kraje, jeśli uznają, że zagraża to ich gospodarce lub bezpieczeństwu. Zniesienie wiz nie dotyczy również Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Czytaj również:

Zniesie przez UE wiz dla Ukraińców może wpłynąć na sytuację na polskim rynku pracy?

ZPP niezadowolony: Niemcy i Francuzi wyprowadzą nam z Polski pracowników z Ukrainy!

europarl.europa.eu / tsn.ua / kuriergalicyjski.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply