Ambasadorowie krajów grupy G7 wezwali ukraiński parlament do przyjęcia w przyszłym tygodniu koniecznych reform. Dokładniej – reformy systemu emerytalnego.

Zdaniem przedstawicieli dyplomatycznych wpływowych krajów grupy G7, ukraiński parlament powinien jak najszybciej przyjąć reformę emerytalną. Została ona wcześniej przedstawiona przez rząd Wołodymyra Hrojsmana. Państwa G7 chcą, żeby reformę przyjęto podczas przyszłotygodniowej sesji parlamentu, która kończy się 15 lipca.

– My, ambasadorowie G7, pragniemy wyrazić nasze silne poparcie dla planu reformy emerytalnej, zaproponowanej przez ukraiński rząd. Wzywamy Radę [Najwyższą, ukraiński parlament – red.] do bezzwłocznego przyjęcia ustawy podczas przyszłotygodniowej sesji parlamentu napisali w oświadczeniu dyplomaci. Jak podkreślili, reforma „przywróci właściwą umowę społeczną pomiędzy państwem a obywatelami”.

ZOBACZ TAKŻE: MFW naciska na przeprowadzenie reformy systemu emerytalnego na Ukrainie

– Projekt ustawy przewiduje bardziej transparentną i uczciwszą formułą obliczania emerytury, która ściślej wiąże świadczenia emerytalne z wkładem emerytalnym, poprawiając adekwatność emerytur – piszą państwa G7. Zwracają też uwagę, że reforma wprowadza „elastyczny wiek przechodzenia na emeryturę”, powiązany z formalnym stażem pracy „indywidualnego i zachęcającego uczestnictwa w systemie [emerytalnym]”. Wskazano, że obecnie emeryci i renciści stanowią ponad 25% ukraińskiej populacji, a średnie świadczenia są „ekstremalnie niskie”. Ukraina wydaje na nie 11% PKB – najwięcej w Europie.

Zaznaczono również, że plan reform wygeneruje oszczędności poprzez poprawę rachunkowości i płynności finansowej ukraińskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego, a także budżetu państwa.

– Odpowiedzialność za zapewnienie przyjęcia i wdrożenia reformy, zapewniającej lepszą przyszłość dla obecnych i przyszłych pokoleń Ukrainy, spoczywa teraz na wszystkich parlamentarzystach – podsumowano.

W skład G7 wchodzą: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Kanada.

Czytaj także: MFW uzależnił kolejną transzę kredytu dla Ukrainy od przyspieszenia reform

Na początku lipca premier Hrojsman poinformował, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy wstrzymał pomoc dla Ukrainy . Powodem było nieprzyjęcie przez parlament ustaw wymaganych przez MFW.

Zmiany od 1 października

Wcześniej reformę ukraińskiego systemu emerytalnego zatwierdziły Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Zwracano jednak uwagę, że postępy nad zmianami są bardzo wolne. Premier Hrosjman zapowiadał nawet, że poda się do dymisji, jeżeli w odpowiednim czasie nie dojdzie do przyjęcia reformy emerytalnej. W czerwcu Andrij Rewa, ukraiński minister polityki społecznej mówił z kolei, że jeśli reforma przyniesie negatywne skutki, to rząd powinien podać się do dymisji. Według ostatnich propozycji, reforma miałaby wejść w życiu już od 1 października br.

Ustawa o zmianie systemu emerytalnego zwiększa liczbę lat stażu pracy uprawniającego do emerytury do 25 lat, w przypadku przejścia na emeryturę w wieku 60 lat. W przypadku chęci przejścia na emeryturę w wieku 63 lat konieczne będzie przepracowanie od 15 do 25 lat. Jeśli staż pracy wynosi poniżej 15 lat, na emeryturę będzie można przejść dopiero w wieku 65 lat. Osoby bez odpowiedniego stażu pracy po ukończeniu 63 lat będą mogły ubiegać się o zasiłek.

Jednocześnie, stopniowo ma ulegać zwiększeniu liczba lat przepracowanych koniecznych do nabycia prawa do emerytur. Docelowo, od 2028 roku, do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat konieczne będzie przepracowanie 35 lat. Zakłada się także możliwość „kupienia” do 5 lat stażu emerytalnego.

Reforma ma także uaktualnić wypłaty dotychczas zaległych emerytur, zwiększając od 1 października ich wysokość nominalnie od 200 do 1000 hrywien. Ukraińskie media zaznaczają, że reforma nie przewiduje podwyższenia wieku emerytalnego. Zmiana ma dotyczyć szacunkowo 5,6 mln Ukraińców.

W kwietniu Ron van Roden mówił, że system emerytalny Ukrainy wywodzący się jeszcze z czasów sowieckich nie odpowiada wymogom współczesności. Jeśli nie zostanie zreformowany, Ukrainie grozi spadek poziomu wypłacanych emerytur poniżej minimum socjalnego. Pozostałe obszary, które Ukraina powinna pilnie zreformować, to według MFW obrót ziemią, służba zdrowia i walka z korupcją.

Przypomnijmy, że przeprowadzenie reformy ukraińskiego systemu emerytalnego zostało określone jako jeden z warunków udzielania Ukrainie przez MFW dalszej pomocy finansowej. Ukraina otrzymała do tej chwili od MFW trzy transze kredytu na łączną kwotę ponad 7 mld dolarów. Wcześniej Fundusz zatwierdził wsparcie przyznane Ukrainie na 17,5 mld dolarów.

112.ua / Unian.info/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply