Największa siła dotychczasowej opozycji, Socjaldemokratyczna Partia Macedonii (SDSM) oficjalnie nominowała swojego szefa Zorana Zaewa, jako kandydata na nowego premiera.

Zarząd SDSM zebrał się w sobotę. Podjął on decyzję o oficjalnym zgłoszeniu szefa partii Zorana Zaewa jako kandydata do przewodzenia nowemu rządowi. Zaew będzie mógł teraz złożyć oświadczenie do prezydenta Macedonii Gjorge Iwanowa, gdyż to on formalnie zgłasza kandydaturę na premiera. Socjaldemokraci twierdzą, że zdołali zapewnić sobie wsparcie parlamentarnej większości niezbędnej dla uzyskania wotum zaufania dla nowego gabinetu.

“Jest honorem dla mnie jak i dla SDSM, że mamy możliwość sformowania nowego demokratycznego rządu Macedonii po 11 latach reżimu” – powiedział Zaew, obiecując, że sformuje gabinet w ciągu dwóch tygodni. Stanie się to możliwe dzięki poparciu jakie socjaldemokraci uzyskali od największej partii społeczności macedońskich Albańczyków – Demokratycznej Partii Albańczyków (DUI). Jednak jej rzecznik studził zapał lewicy. “Rozmowy o utworzeniu rządu będą kontynuowane” – mówił w piątek wieczorem rzecznik DUI Bujar Osmanii – “podpisy nie oznaczają, że definitywnie wchodzimy do rządu. Zaoferowaliśmy swoje podpisy aby uniknąć upływu terminu i nie tracić więcej czasu”.

SDSM ma w Zebraniu Republiki Macedonii 49 na 61 miejsc. Partia lewicowa zapewniła już sobie poparcie deputowanych dwóch mniejszych partii albańskich – “Sojuszu dla Albańczyków” i partii “Besa” (“Przysięga”), które łącznie kontrolują osiem madatów. Socjaldemokraci jeszcze w kampanii wyborczej deklarowali ustępliwość wobec albańskiej mniejszości, łącznie z wolą uznania języka albańskiego za drugi oficjalny język państwowy. Zdecydowanie odrzuciła taką możliwość rządząca dotychczas przez ponad dekadę Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Demokratyczny Związek Jedności Narodowej (VMRO-DPMNE). Teraz ta centroprawicowa partia ostrzega przed “napięciami” jakie mogą wywołać w kraju ustępstwa wobec Albańczyków. W 2001 roku wywołali już oni zbrojną rebelię przeciw Skopje w trakcie której bardzo dwuznaczną rolę odegrały USA, które wsześniej poparły zbrojnie albański separatyzm w Kosowie. Działania zbrojne Albańczyków przeciw władzom Macedonii były możliwe właśnie dzięki kierowniczej roli przybyszów z Kosowa i zapleczu jakie uzyskały w tym regionie ich bojówki. Jeszcze 9-10 maja 2015 roku doszło do walk między macedońską policją a tworzoną przez Albańczyków Armią Wyzwolenia Narodowego w Kumanowie, w których zginęło 8 policjantów i 10 Albańczyków.

Proces formowania nowego rządu Macedonii trwa długo ponieważ przedterminowe wybory parlamentarne odbyły się jeszcze 11 grudnia zeszłego roku. Zwyciężyła w nich partia VMRO-DPMNE. Uzyskała jednak zaledwie 1,52% przewagi nad opozycyjnymi socjademokratami. W dodatku 20 mandatów zdobyły cztery partie albańskie – do parlamentu weszli przedstawiciele Demokratycznej Unii Integracji (DUI), Ruchu “Besa”, koalicji Sojusz dla Albańczyków i Demokratycznej Partii Albańczyków (LR PDSH).

VMRO-DPMNE sprawowała władzę z latach 1999-2002, a potem od 2006 roku, pod przewodnictwem premiera Nikoły Gruewskiego, który pozostaje do dziś przewodniczącym VMRO-DPMNE. Z partii tej wywodzi się również prezydent Macedonii Gjorge Iwanow. W styczniu 2016 roku Gruewski ustąpił pod naciskiem ulicznych protestów jakie wybuchły wiosną 2015 roku. Na ulicach macedońskiej stolicy Skopje doszło wówczas do zamieszek. Zainicjowało je ułaskawienie przez prezydenta polityków rządzącej partii skazanych za oszustwa wyborcze, a także w kontekście oskarżeń opoycji o to, że rządzący dokonywali bezprawnej inwigilacji obywateli (i nielegalnych nagrań) na masową skalę. Politycy VMRO-DPMNE podkreślają, że ich partia i rząd stały się celem kampanii propagandowej i socjotechnicznej wspieranej przez znanego z politycznych ingerencji miliardera George’a Sorosa. O tym, że oskarżenia te nie są bezpodstawne, świadczy niedawne wystąpienie grupy kongresmanów USA. Wyrazili oni przypuszczenia, że znaczne zaangażowanie finansowe Sorosa w Macedonii, na skalę 5 milionów dolarów, obliczone było na zmianę władzy w tym państwie, a akcja była ta wspierana była z państwowego amerykańskiego funduszu USAID, personalnie zaś przez amerykańskiego ambasadora w Macedonii Jessa Baily’ego.

balkaninsight.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply