Litewski Sąd Konstytucyjny orzekł, że Państwowa Komisja Języka Litewskiego może zainicjować poprawki do ustawy uprawniającej pisownię nazwisk nielitewskich w dokumentach. Ministerstwo Sprawiedliwości Litwy oczekuje teraz na stanowisko językoznawców w kwestii pisowni nazwisk.

Litewski Sąd Konstytucyjny zajął się sprawą pisowni nazwisk nielitewskich na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowuje projekt stosownej ustawy. Od orzeczenia Sądu Konstytucyjnego zależał dalszy przebieg prac nad tym aktem prawnym. Chodziło o wyjaśnienie, czy Państwowa Komisja Języka Litewskiego może inicjować poprawki do Ustawy o pisowni nazwisk.

Sąd Konstytucyjny orzekł, że litewscy językoznawcy muszą wyrazić swoją “wyraźną pozycję, wyraźne propozycje, których ustawodawca nie może nie uwzględnić”. Sąd Konstytucyjny wyjaśnił zarazem, że na wniosek językoznawców mogą zostać przyjęte zasady inne, niż zostały zawarte w Uchwale Rady Najwyższej z 1991 r. Na mocy uchwały z 1991 r. imiona i nazwiska osób narodowości nielitewskiej musiały być zapisywane po litewsku na podstawie brzmienia.

Minister sprawiedliwości Litwy Juozas Bernatonis, komentując decyzję sądu, powiedział, że jest to “znaczący i ważny krok”. “Będziemy mogli rozstrzygnąć problemy, z którymi borykali się autorzy projektu Ustawy o pisowni nazwisk” – powiedział J. Bernatonis. “Omówimy dalsze nasze działania, nie sądzę jednak, aby rząd musiał się znowu zwracać z postanowieniem do Państwowej Komisji Języka Litewskiego. Wyjaśnienia Sądu Konstytucyjnego są zachętą dla członków komisji do zweryfikowania swojego stanowiska, zaczekamy na ich propozycje” – dodał minister sprawiedliwości J. Bernatonis.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply