O Moniuszce w Mińsku

5 maja b.r. w Centralnej Bibliotece Naukowej im. Jakuba Kołasa w Mińsku otwarta została wystawa zatytułowana „Muzykalny świat Stanisława Moniuszki”, poświęcona 190- tej rocznicy urodzin kompozytora.

Na ekspozycji zaprezentowano 58 pozycji z rękopisów i książek unikatowych, wydanych za życia Moniuszki lub tuż po jego śmierci, a zawierających utwory Moniuszki. Książki były wydane w Wilnie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Mińsku i Sankt Petersburgu.

Występujący na otwarciu wystawy, ambasador RP Henryk Litwin przypomniał, że Stanisław Moniuszko był wielkim polskim kompozytorem, który urodził się na Białorusi, kształcił się i pracował w Mińsku, Warszawie, Berlinie i Wilnie. „Był on sukcesorem tradycji Rzeczpospolitej, działaczem kultury, którego droga była kształtowana przez oddziaływanie różnych etnosów i kultur, którego twórczość jest zbiorowym dziedzictwem Polaków, Białorusinów i Ukraińców”. Według niego Moniuszko swoimi operami „Halka” i „Straszny Dwór” ogromnie wpłynął na kształtowanie się polskiej świadomości narodowej”.

Przemawiający na otwarciu wystawy, zasłużony białoruski artysta Wiktor Skorobogatow, wyraził przekonanie, że Moniuszko, pisząc muzykę do utworów Jana Czeczota, Adama Mickiewicza i Władysława Syrokomli wyraził charakter białoruskiego narodu.

(„BiełaPAN”)/(mak)/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply