Rosja planuje budowę w Arktyce 13 lotnisk wojskowych, 10 punktów radiolokacyjnych oraz jednego naziemnego poligonu lotniczego. Swoje plany Rosjanie tłumaczą potrzebą zwiększania bezpieczeństwa w tym regionie świata.

Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Rosji, Michaił Mizincew powiedział, że w wielu miejscach rosyjskiej Arktyki już teraz prowadzone są prace przygotowawcze. Tak dzieje się na kilku wyspach, m.in. na Nowej Ziemi.

Jak poinformował kilka dni temu rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu, rosyjskie wojska systematycznie będą rozmieszczane w całym obszarze Arktyki należącym do Federacji Rosyjskiej. – Aktywizujemy nasze działania w Arktyce. Dążymy do tego, aby rosyjskie jednostki regularnie stacjonowały od Murmańska za zachodzie po Czukotkę na wschodzie” – oświadczył Szojgu.

Aktywne działania Rosjan w Arktyce kontynuowane będą także w przyszłym roku. Wiosną 2015 Rosja zwróci się do Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Badania Dna Morskiego z wnioskiem o rozszerzenie swojego terytorium morskiego w Arktyce o 1 mln km kw. Poinformował o tym rosyjski Minister Surowców Naturalnych i Ekologii, Siergiej Donskoj. Minister uważa, że obszar, który otrzymałaby Rosja na wodach Oceanu Lodowatego pozwoli jego krajowi na aktywniejszy rozwój tzw. strategii arktycznej. Donskoj dodał, że Rosja jest pierwszym krajem regionu, który zwrócił się do ONZ z takim wnioskiem.

PCh24.pl0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz