Władze norweskiego muzeum podały, że złodzieje pod osłoną nocy wynieśli z muzeum około 400 eksponatów historycznych po Wikingach.

Dyrektor muzeum Uniwersytetu w Bergen Henrik von Achen oświadczył, że jeżeli skradzione eksponaty, w skład których wchodziły m.in. broszki i spinki, nie zostaną znalezione, będzie oznaczało największą stratę w całej 200-letniej historii tej instytucji.Von Achen dodał, że ukradzione przedmioty, są w większości wykonane z metalu, niewielkich rozmiarów i nie przedstawiają dużej wartości pieniężnej. Podkreślił również, że straty związane wartością historyczną i kulturową ukradzionych eksponatów w znacznym stopniu przekraczają ich wartość wyrażoną w pieniądzach.

ZOBACZ TAKŻE: Kradzież w Kaplicy Ostrobramskiej

Policja ustaliła, że złodzieje najprawdopodobniej weszli do muzeum przez rozstawionych przy budynku rusztowaniach. Dyrektor placówki przyznał, zabytki po Wikingach przechowywane w muzeum były chronione w sposób niewystarczającym. Muzeum Uniwersytetu umieściło na portalach społecznościowych zdjęcia skradzionych eksponatów, aby maksymalnie utrudnić złodziejom sprzedaż.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Galeria zdjęć przedstawiających część ze skradzionych eksponatów udostępnionych przez uniwersyteckie muzeum:

kresy.pl / tvp.info

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz