Brytyjski Wysoki Trybunał uznał, że premier Theresa May musi uzyskać zgodę parlamentu, by uruchomić artykuł 50 tzw. konstytucji UE i rozpocząć procedurę wychodzenia z Unii.

Brytyjski dziennik „The Independent”, nazywający decyzję Trybunału „sensacyjną” pisze, że jak orzekli trzej sędziowie, premier May nie ma prawa wykorzystać tzw. królewskiej prerogatywy, tym samym pomijając parlament w kwestii rozpoczęcia procedury opuszczania Unii Europejskiej. Tym samym, plany obecnego rządu, by uruchomić „artykuł 50” przed końcem marca przyszłego roku i opuścić UE do wiosny 2019 roku, stanęły pod znakiem zapytania.

Przeczytaj: Śmierć UE, początek końca IV Rzeszy, eurosceptyczny impuls – czyli narodowcy o Brexicie

“Uznajemy, że rząd nie ma władzy, by zgodnie z artykułem 50. konstytucji UE opuścić unijne struktury” – powiedział prezes Trybunału w oświadczeniu. Sędziowie wzięli pod uwagę sprzeciw obywateli wobec przegłosowania Brexitu. Jego przeciwnicy zaznaczali, że prawa zawarte w European Communities Act z 1972 roku nie mogą zostać odebrane bez zgody parlamentu.

Zdaniem gazety, jeśli rząd będzie musiał przeprowadzić ustawę dot. Brexitu przez parlament, gdzie mogą zostać zgłoszone poprawki, to dotrzymanie zapowiadanych terminów byłoby faktycznie niemożliwe.

Przedstawiciele brytyjskiego rządu oświadczyli, że są rozczarowani orzeczeniem i już zapowiedzieli zaskarżenie decyzji Trybunału do Sądu Najwyższego. Nie wyklucza się jednak, że sprawa mogłaby trafić przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Wiadomość ta spowodowała spadek kursu funta, gdyż oznacza, że tzw. twardy Brexit będzie co najmniej trudny do przeprowadzenia.

Przeczytaj także:

Theresa May: Brexit “to pierwszy etap odzyskiwania niepodległości”

Tusk: twardy Brexit, albo żaden

Francja naciska na szybkie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Rp.pl / The Independent / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Widzę, że brytyjskie sądy stają się coraz bardziej polskie, jak chodzi o ignorowanie faktów i zdrowego rozsądku. Społeczeństwo w referendum wyjawiło swoją wolę, więc parlament nie ma prawa tej woli ignorować, jest to decyzja suwerena, który ten parlament wybrał. Wyrok tego sądu podważa istotę demokracji i stawia parlament, nad obywatelami.