Według Wolfganga Schaeuble darowanie długu Grecji byłoby sprzeczne z unijnym prawem.

Schaeuble stwierdził w wywiadzie: Nie możemy obniżyć długu członka unii monetarnej. Taką możliwość wyklucza traktat lizboński. By tak się stało Grecja musiałaby opuścić strefę euro.Minister zaznaczył także, że na Grecji powinna być utrzymywana presja na realizowanie niezbędnych reform, aby jej gospodarka była znowu konkurencyjna. Jeżeli do teo nie dojdzie, ktaj ten nie będzie mógł pozostać w strefie euro.

CZYTAJ TAKŻE:
Niemiecki skok na grecki majątek
Grecja: spalony autobus efektem wczorajszych demonstracji antyrządowej [+VIDEO]

Sprawa greckich problemów finansowych wróciła po wydaniu surowej oceny sytuacji przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Postawiła ona pod znakiem zapytania udział MFW w programie kredytowym dla Aten o wartości 86 mld euro. Raport MFW nazwał zobowiązania Greków absolutnie niespłacalnymi. Sugerował również konieczność wprowadzenie kolejnych ostrych cięć w finansach publicznych.

MFW uważa, że Grecja powinna po raz kolejny obniżyć emerytury, obniżyć kwotę wolną od podatku i pozwolić na przeprowadzanie masowych zwolnień. Rządania MFW rodzą kolejne problemy, tak dla Grecji, jak i dla jej wierzycieli. Ocenę MFW skomentował już holenderski minister finansów Jeroen Dijsselbloem. Zadeklarował on, że bez udziału Międzynarodowego Funduszu Walutowego Holandia również nie udzieli pomocy Grecji. Dijsselbloem jednak skrytykował jednocześnie raport MFW, i nazywał go “nieaktualnym”. Zaznaczył, że w jego ocenie sytuacja Grecji jest lepsza niż sugerują to raporty organizacji.

Grecki minister finansów Euklides Cakalotos stwierdził, że raport MFW zakłamuje rzeczywisty obraz greckiej gospodarki i jest w wielu miejscach niesprawiedliwy.

kresy.pl / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply