W tym roku w zabezpieczeniu przystanku Woodstock nie wezmą udziału strażacy z Niemiec, którzy brali co roku udział w przedsięwzięciu.

W ubiegłych latach w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Przystanku Woodstock oprócz polskich służb brali udział m.in. strażacy z Niemiec. Tegoroczny festiwal nie będzie już zabezpieczany z ich pomocą. W środę oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim kpt. Dariusz Szymura, tłumaczył, że podczas poprzednich edycji Przystanku Woodstock PSP brała pod uwagę jednostki ochotniczej straży pożarnej oraz pomoc m.in. niemieckich strażaków. Podkreślił jednak, że w tym roku chcemy to zrobić tylko i wyłącznie zasobami Państwowej Straży Pożarnej.

Premier Brandenburgii i koordynator rządu RFN ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej Dietmar Woidke wydali komunikat zamieszczonym na portalu landu Branderburgii. Podkreślili oni w nim, że Polska zdecydowała niedawno o rezygnacji ze wsparcia niemieckich służb mundurowych; straży pożarnej, ratowników medycznych.

CZYTAJ TAKŻE: PiS na Twitterze ostrzega przed muzułmańskimi imigrantami na Woodstocku

Koordynator Woidke napisał list w sprawie Przystanku Woodstock do polskiego koordynatora ds. współpracy polsko-niemieckiej w rządzie RP, sekretarza stanu Jakuba Skiby.

Niemiecki koordynator dziwił się w swoim liści, że strona polska uzasadnia odmowę pomocy potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym. Dodał jednak, przy dużych imprezach tego typu nie można nigdy wykluczyć podwyższonego ryzyka. Przy imprezach, wykraczających de facto poza granice kraju, wydaje się wręcz wskazane, aby przez wspólne działania i współpracę reagować na niebezpieczne sytuacje.

CZYTAJ TAKŻE: Po Woodstocku dwie osoby w szpitalu po wypiciu płynu do mycia felg samochodowych

Woidke oświadczył również, że Land Brandenburgii może pomóc przy zabezpieczeniu festiwalu. Przypomniał, że współpraca straży pożarnych nad Odrą, zapewniająca bezpieczeństwo mieszkańców w tym regionie od wielu lat prowadzona, jest bardzo dobra.

Na razie polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zajęło stanowiska ws. niemieckiej oferty pomocy przy zabezpieczaniu Przystanku Woodstock.

kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply