Moskwa: wielka parada w „Dzień Zwycięstwa”

14 tysięcy żołnierzy przemaszerowało w Moskwie przez Plac Czerwony. Parada wojskowa wszystkich rodzajów rosyjskich sił zbrojnych miała przypomnieć światu, że 67 lat temu Armia Czerwona pokonała hitlerowskie Niemcy.

Dzień Zwycięstwa jest w Rosji świętowany niezwykle uroczyście. Młodzi Rosjanie podkreślają, że w ten sposób dziękują swoim dziadom za wolność. Tradycyjnie w wielu miastach Federacji odbyły się dziś parady wojskowe. Największa przeszła przez Plac Czerwony obok murów Kremla.
Witając kombatantów II Wojny światowej prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił, że doszło do niej z winy ówczesnych przywódców państw europejskich, którzy zlekceważyli niebezpieczeństwo faszystowskich idei. -„Dopiero później przeciwko wrogowi stanęły zjednoczone siły antyhitlerowskiej koalicji. Oddajemy cześć państwom, które wniosły ogromny wkład w rozgromienie wspólnego, wroga” – podkreślił w swoim wystąpieniu Putin.
Przed prezydentem i kombatantami przemaszerowali żołnierze wszystkich formacji. Przejechały czołgi, transportery opancerzone, działa samobieżne i kompleksy rakietowe. Defiladę z okazji Dnia Zwycięstwa zakończył przelot śmigłowców MI-8 z podczepionymi flagami: Federacji Rosyjskiej i wszystkich rodzajów wojsk.

IAR/KRESY.PL


0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz