– Boję się, że po podpisaniu CETA nastąpi napływ żywności genetycznie modyfikowanej bez jakiejkolwiek kontroli – mówił na antenie TVP Info minister środowiska, prof. Jan Szyszko.

– Z jednej strony porozumienie między Kanadą a Polską ma wiele zalet – nie ulega to wątpliwości z punktu widzenia wolnego rynku i handlu. Są jednak także pewne wątpliwości. Ja mam bardzo krytyczny stosunek do tego, aby produkować żywność na bazie genetycznie modyfikowanych organizmów, tym bardziej, że w Polsce mamy żywność o wysokiej jakości i taka jest obecnie poszukiwana. Boję się, że po podpisaniu CETA nastąpi napływ żywności genetycznie modyfikowanej do Polski bez jakiejkolwiek kontroli – powiedział minister Jan Szyszko na antenie TVP Info.

Minister zaznaczył, że w tej chwili Polacy nie mają możliwości sprawdzenia, czy konkretna żywność jest GMO:

– W Polsce mamy ogromne trudności ku temu, by wprowadzić chociażby napis, że jakiś produkt jest wytwarzany na bazie genetycznie modyfikowanych organizmów. Istnieje ogromne lobby, które uważa, że – o ile wprowadzimy zapis, że coś jest GMO – wprowadzamy nierówne możliwości dostępu do tej żywności i dyskryminujemy niektóre produkty. Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że produkty GMO powinny być dobrze oznaczone.

W czwartek głosami PiS i PO, Sejm przyjął uchwałę ws. umowy CETA, która popiera zaproponowany przez KE tryb ratyfikacji umowy bez akceptacji państw członkowskich. Za głosowało 326 posłów, przede wszystkim PO i PiS. Przeciw było 90, 11 wstrzymało się od głosu. Uchwały nie poparła Nowoczesna, która nie zgadzała się z przyjętą wcześniej poprawką, dającą Sejmowi możliwość ratyfikacji umowy większością 2/3 głosów. Przeciwko umowie CETA zdecydowanie oponowali posłowie Kukiz’15. Przed głosowaniem poseł tego ugrupowania Piotr Apel zwracał uwagę, że przyjęcie uchwały to w istocie poparcie dla tymczasowego stosowania CETA. Podobne argumenty przedstawiał poseł niezrzeszony i prezes Ruchu Narodowego, Robert Winnicki. Trybu ratyfikacji bronili przedstawiciele rządu, a także posłowie PO.

Zdecydowana większość posłów odrzuciła również poprawkę zgłoszoną przez Kukiz’15, według której ws. przyjęcia umowy CETA miałoby odbyć się ogólnopolskie referendum.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cień CETA nad Polską

Wcześniej, podczas sejmowej debaty, za wprowadzeniem w życie umowy opowiedziały się PO i N. PiS wyznaczył warunki ratyfikacji, Kukiz’15 i PSL podkreśliły zagrożenia związane z CETA.

Przeczytaj: Winnicki dla Kresów.pl: na szamotaninie rządu PiS ws. CETA Polska może wyłącznie stracić

Wcześniej poseł – sprawozdawca PiS Dominik Tarczyński, ktory był za przyjęciem uchwały z poprawką o głosowaniu większością 2/3 głosów, stwierdził, że osoby sprzeciwiające się umowie CETA są sponsorowani przez rosyjski kapitał.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Waszczykowski o CETA: na płaszczyźnie geopolitycznej to pozytywne porozumienie
Minister Ziobro przeciw CETA

Wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz’15) ujawnia kulisy procedowania sprawy CETA w Sejmie
Marek Jakubiak dla Kresów.pl o postawie PiS ws. CETA: podejmują takie ryzykowne decyzje z jakiegoś powodu

Kresy.pl / TVP Info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply