Premier Holandii: zrobimy wszystko dla deeskalacji konfliktu z Turcją, ale nie będziemy poddawać się szantażowi.

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu w przemówieniu wygłososzonym we francuskim Metz do tureckich imigrantów w ramach kampanii przed zaplanowanym na 16 kwietnia referendum w Turcji w sprawie zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki powiedział: Holandia, tzw. stolica demokracji, i stawiam tu cudzysłów, ponieważ faktycznie to stolica faszyzmu.

CZYTAJ TAKŻE:
Naruszono teren konsulatu Holandii w Stambule – zamieniono holenderską flagę na turecką [+VIDEO]
Holandia wycofała zgodę na przylot szefa MSZ Turcji
Napięcie na linii Holandia – Turcja [+VIDEO]

Sprawa niewpuszczenia do Holandii tureckich polityków prowadzących kampanię przedreferendalną wywołało największy kryzys w relacji pomiędzy oboma państwami od wielu lat. Holenderski premier Mark Rutte stwierdził: Jeśli (Turcy) będą eskalować (konflikt), będziemy musieli odpowiedzieć, ale uczynimy wszystko, co w naszej mocy, żeby jednak (go) deeskalować.Zaznaczył jednak, że decyzja o niewpuszczeniu tureckich polityków wynikała z gróźb sancji zapowiadanych przez Ankarę. Premier Rutte stwierdził, że kraj nie może ulegać tego typu szantażom.

W kontekści obecności we Francji szefa tureckiej dyplomacji, francuskie MSZ, wydało oświadcznie w którym można przeczyczytać: z powodu braku udokumentowanego zagrożenia dla porządku publicznego nie było powodu, by zakazać spotkaniaCavusoglu z Turkami we Francji. Mając na uwadze panujące napięcia między Turcją i kilkoma państwami członkowskimi Unii Europejskiej, Francja wzywa do deeskalacji.

kresy.pl / rp.pl2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir :

    Szefie tureckiego MSZ,strzeż się holenderskiego Fransa Timmermansa,viceprzewodniczącego KE, obrońcy junijnego prawa,faszysty od poprawności i praw podstawowych,podstępnie nazistowskie prawa głoszący.Jego antynarodowe prawa głoszone przeciw Turcji też są wymierzone.Wzbogać go muslimami więcej,zaabsorbuj tureckimi sprawami bardziej,może ta menda mniej będzie tkwiła w antypolskim obłędzie.