Na Politechnice Łódzkiej opracowano metodę wytwarzania grafenu HSMG, o szerokim spektrum zastosowań, która uzyskała ochronę patentową w USA i Unii Europejskiej.

Grafen Metalurgiczny o Wysokiej Wytrzymałości – HSMG (High Strength Metallurgical Graphene) produkowany przez Advanced Graphene Products najbardziej przypomina wzorcowy, nagrodzono Noblem, spośród produktów dostępnych na rynku. Metoda została opracowana przez naukowców z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej pod kierownictwem prof. Piotra Kuli. Naukowiec podkreśla, że metoda ta różni się od wszystkich innych tym, że grafen jest wytwarzany na ciekłym metalu, przez co „ma szansę być grafenem niemal doskonałym”. Dzięki temu, Polscy naukowcy potrafią wytwarzać grafen w metrach kwadratowych, dzięki czemu jest możliwe wytwarzanie na skalę przemysłową. Instalacja do produkcji grafenu HSMG na skalę przemysłową powstanie na terenie Parku Naukowo Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieści się tam nowa placówka Advanced Graphene Products.

Prof. Kula zaznacza, że nie ma materiału technologicznego wolnego od defektów, ale czym ich mniej, tym bardziej grafen jest zbliżony do materiału modelowego, posiadającego „nieprawdopodobnie wysokie właściwości elektryczne, mechaniczne”.

Grafen HSMG może być wykorzystany głównie w kompozytach, materiałach konstrukcyjnych. Na PŁ trwają prace nad wykorzystaniem multiwarstw grafenu do przechowywania paliwa wodorowego, a także nad czujnikami i filtrami wody.

W 2011 roku zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie, których dyrektorem był wówczas dr Zygmunt Łuczyński, opracował metodę produkcji na podłożach z węglika krzemu. Zyskała ona ochronę patentową w USA w 2015 roku. Zdaniem prof. Kuli, metoda ta ma zastosowanie typowo dla elektroniki. „Nasz grafen z uwagi na jego wytrzymałość, możliwość przenoszenia z jednego podłoża na drugie, ma zdecydowanie szerszy obszar potencjalnych aplikacji” – powiedział w rozmowie z PAP prof. Kula.

Przeczytaj także: Polski grafen – trudna droga do sukcesu

PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply