Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała protekcjonizm widoczny w działaniu administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.

Kanclerz Angela Merkel użyła 70. rocznicę ogłoszenia Planu Marshalla, amerykańskiej pomocy gospodarczej po drugiej wojnie światowej m.in. dla Niemiec Zachodnich do krytyki ostatnich działań USA. Wolnym handel jest korzystny dla wszystkich, natomiast protekcjonizm i izolacja hamują innowacyjność gospodarki – oświadczyła Merkel w przemówieniu podczas uroczystości w Berlinie.

Jej zdaniem wycofanie się z polityki otwartych rynków zaszkodzi wszystkim, także tym, którzy obecnie forsują politykę izolacji., powiedziała Iniemiecka kanclerz. Dodała, że w jej opinii wolna wymiana handlowa wytwarza sytuację, w której wygrywają wszyscy. Zaznaczyła, że amerykańska pomoc po drugiej światowej wojnie dla Niemiec i Europy to nie przejaw altruizmu, ale realizacja interesów USA.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: Niemcy są źli, są bardzo źli. Schulz: to upokarzające traktowanie

Merkel w swoim wystąpieniu nie wskazała bezpośrednio Donalda Trumpa, jednak amerykański prezydent krytykował wcześniej niemiecką nadwyżkę w handlu z USA. Zapowiadał także podjęcie działań, mających zmniejszyć niemiecki eksport do Stanów Zjednoczonych, w tym wprowadzenie ceł na samochody.

Zdaniem Angeli Merkel mocna gospodarka europejska jest korzystna także dla USA. Dodała także, że Europa musi przyznać, że jej przyszłość jest w jej własnych rękach. Przez to musi wziąć na siebie część odpowiedzialności za swoje losy.

Obecny podczas rocznicowego spotkania w Berlinie były sekretarz stanu USA Henry Kissinger powiedział w swoim przemówieniu, że Plan Marshalla oznaczał zerwanie przez Amerykę z izolacjonizmem. Wskazał na słowa byłego prezydenta USA Harry’ego Trumana, poczytywał sobie za zasługę włączenie po wojnie Niemców do rodziny Zachodu jako równoprawnego partnera. W ocenie Kissingera Plan Marshalla był zaczątkiem NATO, Unii Europejskiej i partnerstwa transatlantyckiego.

Program Odbudowy Europy, zwany Planem Marshalla, był amerykańskim programem pomocy gospodarczej dla Europy po II wojnie światowej. Pełniący wtedy funkcję sekretarza stanu George C. Marshall zapowiedział jego stworzenie 5 czerwca 1947 roku w przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie Harvarda.

kresy.pl / rp.pl / reuters.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply