Bojowe drony klasy mikro będą produkowane masowo i w przyszłym roku trafią do wojska, głównie do obrony terytorialnej – zapowiedział w środę minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON wziął udział w spotkaniu z dowódcami, ekspertami, członkami organizacji paramilitarnych, użytkownikami mediów społecznościowych i dziennikarzami.

Głównym tematem spotkania w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce była obrona terytorialna, która od przyszłego roku ma być odrębnym rodzajem sił zbrojnych.

Podczas spotkania podpisano umowę na dostawę sprzętu optoelektronicznego oraz porozumienie o współpracy między WITU, zakładami Belma i WZL nr 2 o współpracy na rzecz wdrożenia do produkcji opracowanych w WITU głowic bojowych i przenoszących je bezzałogowców pionowego startu DragonFly.

Macierewicz, który podkreślał innowacyjność WITU, wyraził przekonanie, że zarówno drony, jak i sprzęt optoelektroniczny, będą masowo produkowane w przyszłym roku i znajdą się na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Głowice odłamkowe i kumulacyjne, przenoszone na latającej platformie i obsługiwanej przez jednego żołnierza, mają trafić do brygad WOT pod koniec przyszłego roku.

Czytaj również: Macierewicz: MON kupi tysiące dronów dla wojska

Szef MON powiedział, że bezzałogowce klasy mikro zasięgu 10-15 km będą przeznaczone przede wszystkim dla obrony terytorialnej, jako opracowane do walki w terenie, gdzie ostrzał jest utrudniony – walki miejskiej, w zabudowaniach. To niejedyny rodzaj dronów, jaki będziemy przeznaczali dla wojsk, ale na pewno ten będzie produkowany masowo – zapewnił.

Pytany o liczbę dronów, szef MON powiedział, że będzie ich tyle, ile będzie potrzeba, także dzięki niskiej cenie. Ile – nie jestem w stanie powiedzieć, ale pewno tysiąc będziedodał. Zaznaczył, że dokładne ceny bezzałogowców, przyrządów obserwacyjnych i celowniczych będą zależały od masowości produkcji.

W zeszłym tygodniu Radio Zet podało, że dotarło do informacji, że zamiast 24 śmigłowców uderzeniowych MON kupi tylko trzy i to dopiero w 2019, a liczba dronów, które m.in. do OT, wyniesie tylko 20-30 sztuk

Dodał, że sprzęt optyczny, którego dotyczy porozumienie, jest przeznaczony dla wojsk, które działają w systemie niekonwencjonalnym. W ten sprzęt będą wyposażone przede wszystkim Wojska Obrony Terytorialnej, ale i oczywiście tam, gdzie to będzie niezbędne, wojska operacyjne też go dostaną, na pewno siły specjalne – zaznaczył.

Wydatki – jak powiedział – będą zależały od masowości produkcji. Przypomniał, że wydatki na obronę terytorialną do roku 2019, kiedy ma ona liczyć 53 tys. żołnierzy, są przewidziane na 3,5 mld zł.

Przypomniał, że WOT mają dysponować także przenośnymi wyrzutniami rakiet i pojazdami opancerzonymi. Pytany, czy chodzi o lekkie, czy cięższe pojazdy, odparł, że żołnierze WOT będą się poruszać raczej w lekkich, a w ogóle to raczej na piechotę.

To są ludzie, którzy mają przede wszystkim współdziałać z miejscową ludnością oraz administracją. Oczywiście w czasie walki, w szczególnych warunkach, dysponowanie pojazdami będzie także możliwe i te pojazdy będą na ich wyposażeniu – powiedział.

Odnosząc się do kwestii, czy broń i wyposażenie dla OT będą kupowane w przemyśle krajowym, czy także zagranicznym, Macierewicz powiedział: To państwo jest suwerenne, które posiada swoją armię. Ta armia jest zdolna do rzeczywistej walki, która ma własne zakłady zbrojeniowe, gwarantujące nieograniczoną jakimikolwiek względami ubocznymi dostawę uzbrojenia.

– Żyjąc w świecie, w którym oczywiście współdziałamy i korzystamy z uzbrojenia, współpracy z armiami sojuszniczymi, z różnymi państwami, z różnymi przemysłami, podstawowe uzbrojenie musimy być zdolni produkować sami– dodał, podkreślając, że jest to warunek suwerenności. – Stąd priorytetem tego rządu i moim priorytetem jest to, żeby podstawowe uzbrojenie WP było produkowane przez polskie zakłady– dodał, wskazując, że dotyczy to także np. śmigłowców i broni rakietowej.

– Rozwijamy współdziałanie z różnymi przemysłami, nie tylko amerykańskim, francuskim,angielskim – dodał, przypominając podpisane w ubiegły piątek porozumienie o współpracy przemysłów zbrojeniowych Polski i Ukrainy przy technologiach rakietowych.

Zapewnił, że kupując uzbrojenie i sprzęt wojskowy w kraju, MON chce także korzystać z oferty firm prywatnych. – Nie mamy zamiaru dokonywać rozróżnienia i spychać na margines przemysłu prywatnego. Znamy zakłady, które się bardzo dobrze rozwijają i bardzo dokładają do zdolności bojowych polskiej armii. Za to nie pozwolimy na sytuację, w której prywatny przedsiębiorca zdominuje polski przemysł obronny; on musi być zdominowany przez zakłady państwowe– powiedział, deklarując zarazem wsparcie i otwartość wobec nowoczesnego prywatnego przemysłu zbrojeniowego.

kresy.pl/pap

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply