Donald Trump miał dwie uwagi. Jedna dotyczyła głosowania Polonii. A druga tego, że amerykańscy żołnierze są w Polsce bardzo gościnie przyjmowani – relacjonował swą krótką rozmowę z prezydentem USA szef MON Antoni Macierewicz. Jego zdaniem nie ma wątpliwości ws. zaangażowania USA w długotrwałą obecność wojsk na wschodniej flance.

Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział w piątek na antenie TVP, że w kuluarach szczytu NATO miał możliwość krótkiej, kilkuminutowej rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

– Pierwszy raz miałem możliwość rozmawiania z panem prezydentem Donaldem Trumpem – relacjonował szef MON. Według niego amerykański prezydent podziękował za głosy, które oddała na niego Polonia. Później zwrócił uwagę, że amerykańscy żołnierze w Polsce są bardzo dobrze i przyjaźnie przyjmowani.

Macierewicz uważa, że ostatni szczyt NATO był „bardzo dużym sukcesem”. M.in. dlatego, że potwierdzono na nim decyzje z ubiegłorocznego warszawskiego szczytu.

– Świadczy o tym deklaracja przeznaczenia 12,5 mld dolarów na Europejską Inicjatywę Obronną. Nie ma wątpliwości, co do zaangażowania USA w długotrwałą obecność wojsk na wschodniej flance. Dla nas było niesłychanie istotne, aby uzyskać potwierdzenie, że te wojska będą stacjonowały u nas po roku 2018. I będą, tak długo jak będzie trwało zagrożenia dla Polski – powiedział Macierewicz.

Szef MON zaznaczył, że stopień zagrożenia Europy ze strony Federacji Rosyjskiej wciąż jest wysoki. Jednocześnie podkreślił, że Trump nie „przehandlował Krymu”. – O tym nie ma mowy – stwierdził Macierewicz. Podkreślił, że odebrał słowa Trumpa jako deklarację, że USA wywiążą się ze swoich zobowiązań. Czego dowodem ma być również decyzja ws. wysłania trzykrotnie większej ilości wojsk niż zakładano.

– Tutaj było to wyraźnie powiedziane, że Stany Zjednoczone są związane z NATO – minister.

Wcześniej Macierewicz mówił w Brukseli o chęci większego zaangażowania się Polski w misjach koalicji pod przewodnictwem USA przeciwko tzw. państwu islamskiemu.

– Polska chce zwiększyć swój udział w misji przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu w Iraku – powiedział w Brukseli Macierewicz.

Szef MON dodał, że Polska zadeklarowała poprowadzenie niewielkiej misji szkoleniowej dla irackich żołnierzy – techników i inżynierów – w kontekście remontu i adaptacji porosyjskiego uzbrojenia.

Przeczytaj: Szef MON: za 10 – 12 lat będziemy w stanie powstrzymać każdego agresora

Tvp.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply