Szef MON zadeklarował: „Zrobię wszystko, by zagwarantowane było bezpieczeństwo państwa polskiego, jeśli chodzi o budowę „suchego portu” w Łodzi; zrobię wszystko, aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane”.

Macierewiczowi, wypoiwadającemu się w Sejmie chodzi o chińską inwestycję w terminal przeładunkowy, tzw. „suchy port”, mający obsługiwać połączenie kolejowe pomiędzy Chengdu a Łodzią. Podczas dzisiejszej debaty sejmowej nad expose szefa MSW Witolda Waszczykowskiego b. wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej zapytał o sprawy związane z współpracą polsko-chińską.: Pan prezydent, pani premier, minister Waszczykowski mówili jakie Chiny są dla nas ważne, i mówiliście o tej ważnej inicjatywie jaką jest Nowy Jedwabny Szlak i co? I okazuje się, że minister Macierewicz torpeduje wszystkie chińskie inwestycje.

Posłowi PO odpwoiedział bezpośrednio Antonii Macierewicz: Chciałbym się odnieść do nawet nie fałszywego, tylko wynikającego z absolutnej niekompetencji stwierdzenia pana Trzaskowskiego.Szef MON stwierdził również: podjęto wszelkie starania, by +suchy port+, który ma być lokowany w Łodzi, był w dyspozycji spółki z większością Skarbu Państwa, a nie ludzi o niewiadomej konduicie.Macierewicz dodał także, że PO chciałaby aby w przedsięwzięciach między Polską a zewnętrznymi podmiotami były realizowane interesy obcych państw i innych przedsiębiorstw, a nie Skarbu Państwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Macierewicz blokuje budowę wielkiego terminalu do obsługi pociągów z Chin w Łodzi?
Macierewicz: Nowy Jedwabny Szlak zakłada zlikwidowanie Polski jako niepodległego podmiotu [+VIDEO]

Trzaskowski dopytał czy Macierewicz zagwarantuje, że inwestycja Chengdu-Łódź dojdzie do skutku. Stwierdził: Może ja mam złe informacje, że Chińczycy się wycofują i tak naprawdę pana działania doprowadzą do tego, że tych inwestycji nie będzie.Czym innym jest sprawdzanie pod względem bezpieczeństwa, a czym innym jest takie zachowanie, które doprowadzi do tego, że tej niesłychanie istotnej chińskiej inwestycji w Łodzi nie będzie.

Macierewicz odpowiadając Trzaskowskiemu zapowiedział: Zawsze wtedy, jeśli będzie zagwarantowane bezpieczeństwo państwa polskiego jesteśmy nie tylko zainteresowani, ale jesteśmy głęboko zainteresowani. Zrobimy wszystko, aby ten „suchy port” w Polsce był, bo jesteśmy jako państwo i odpowiedzialni za pomyślność państwa polskiego żywotnie zainteresowani tym przedsięwzięciem. Zrobię wszystko, żeby było tam zagwarantowane bezpieczeństwo państwa polskiego – i aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane.

kresy.pl / bankier.pl5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. gan :

  „Zrobię wszystko, żeby było tam zagwarantowane bezpieczeństwo państwa polskiego – i aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane.” – i to jest dyplomatyczne przesłanie do Chińczyków: „Chcemy z Wami robić interes, ale wasze obecne działania posuwają się za daleko”.

  • gan :

   Słusznie prawisz. Działania Macierewicza są niemal zawsze pozbawiane komentarza związanego z przyczynkiem i dlatego łatwo przypiąć mu etykietkę „wariata”. Ale to nie ja odpowiadam za jego PR i to nie mój problem. Chiny mają nie tylko aspiracje na budowę szlaku jedwabnego, ale przejmują sektory energetyczne państw w Europie i na bliskim wschodzie. Nasze firmy – Orlen – są dla nich konkurencją (chociaż nie w sensie potencjału), którą bezlitośnie wykańczają. Zanim wpuścimy ich do siebie na podwórko musimy wyciągnąć wnioski z tego, co się stało w Libii. To jest właśnie meritum przesłania.

 2. cinderella49 :

  Jak Macierewicz mówi,że „zrobi wszystko” to właściwie nic nie znaczy. Wczoraj na konferencji a MON tłumaczył się z opóżnienia w zakupie smigłowców dla wojsk specjalnych. Podał następny termin-marzec, gdyz „ze wszystkim musimy iść przez ocean”. Nie moge zrozumieć, że wielu ludzi uważa go za najlepszego ministra obrony w dziejach Polski, przynajmniej powojennej.