Jak podaje Polskie Radio, Aleksander Łukaszenka przez prawie dwie godziny rozmawiał w poniedziałek z redaktorem naczelnym opozycyjnej „Narodnej Woli” Josifem Siaredziczem. Dziennikarz namawiał głowę państwa do zorganizowania białoruskiego okrągłego stołu.

Podczas rozmowy, dziennikarz namawiał białoruskiego prezydenta do zorganizowania białoruskiego okrągłego stołu.

Co dwie głowy, to nie jedna – głosi ludowa mądrość. Zaproponowałem Alaksandrowi Ryhorawiczowi, by najmądrzejsze głowy Białorusi, niech ich będzie 100, 200 – spotkały się z przedstawicielami władzy przy jednym okrągłym lub kwadratowym stole i pomyślały nad problemami, które dzisiaj niepokoją mieszkańców Białorusi– cytuje Siaredzicza Polskie Radio.

W licznych wywiadach po rozmowie, Siaredzicz wyraził pogląd, iż państwo białoruskie stoi obecnie przed licznymi zagrożeniami i wyzwaniami. Konieczna jest współpraca władzy i opozycji. Siaredzicz przywołał przykład Polski w kontekście zwołania ogólnonarodowego okrągłego stołuw celu osiągnięcia solidarności społecznej.

Oświadczył również, że Łukaszenka jako prezydent nie jest dzisiaj tym, kim był 15-20 lat temui jak nikt inny rozumie niebezpieczeństwo, które może stanąć przed Białorusią, jeśli się nie przedsięweźmie zdecydowanych działań.

Prezydent miał zapewnić Siaredzicza, że problemy z dystrybucją niezależnej prasy regionalnej się zakończą.

ZOBACZ TAKŻE: Białoruska opozycja: Łukaszenka udaremnił prorosyjski zamach stanu

Aleksander Łukaszenka z redaktorem naczelnm głównej opozycyjnej gazety znają się od dawna, a na początku lat 90. razem byli deputowanymi do Rady Najwyższej. Później Siaredzicz kierował wielkonakładową parlamentarną „Narodną Gazietą”. W 1995 roku Łukaszenka zwolnił go z tego stanowiska, a Siaredzicz założył opozycyjną „Narodną Wolę”.

Komentatorzy uważają, że ten gest ze strony Łukaszenki jest sygnałem do gotowości podjęcia dialogu z kręgami krytycznymi wobec władzy białoruskiej.

kresy.pl / polskieradio.pl2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • upadlina
      upadlina :

      smętnego banderowskiego trolla każdy artykuł, który choć trochę jest po jego myśli doprowadza prawie do orgazmu !!……A przecież ten tekst nie jest zapowiedzią jakiejś wielkiej rewolucji na Białorusi, bo okrągły stół w Polsce nie jest wzorem do naśladowania, gdyż nie doprowadził kraju do niczego dobrego !!………..I czy sami Białorusini chcieliby przyłączyć się do upadającej i islamizowanej gejropy??……….Raczej wątpię !!……….Ale bander-troll sorttrans prawie się spuścił w majty !!…………hehehehehehe!!…………Smętny banderowski troll nie widzi, że dotychczasowi „sprzymierzeńcy” uSSmanii olewają ją hurtowo, bo widzą jej słabość i strach mija !!………Nawet turcja olała hegemona !!………….Ostatnie zdarzenia na świecie są bardzo nie po myśli banderowskim ćwokom, więc byle jaka wiadomość choćby lekko po ich myśli natychmiast wywołuje u nich euforię !!…………..hehehehehe!!………Żałosne jełopy !!