Ma to być odpowiedź na rosyjską propagandę.

Portal zw.lt informuje – Z propozycją retransmisji polskich telewizji na Litwie wystąpiła Grupa sejmowa 3 Maja. „Grupa 3 Maja ma nadzieję, że do 1 czerwca retransmisje polskiej telewizji zostaną rozpoczęte. Jest to ważne, bo jak wykazują badania wielu socjologów i politologów, mieszkańcy regionu wileńskiego w większości oglądają programy telewizji rosyjskich i białoruskich, nie mają natomiast możliwości oglądania polskiej telewizji, mimo że językiem ojczystym większości z nich jest polski. Dlatego mieszkańcy tego regionu są wtłoczeni w przestrzeń informacyjną Rosji. Wzbudza to wielkie zaniepokojenie i uważamy, że decyzja ta stworzy dla mieszkańców regionu możliwość obserwowania bardziej obiektywnej informacji w języku ojczystym i ukształtuje bardziej obiektywną wizję odbywających się procesów” – argumentował jeden z pomysłodawców poseł Andrius Kubilius.

Według portalu, pierwszy projekt zakłada, że na terytorium Wileńszczyzny byłyby nadawane TVP INFO, Kino Polska International, Kino Polska Muzyka International oraz kanał białoruskojęzyczny Belsat. Z kolei inny projekt przewiduje nadawanie na terytorium Litwy telewizji informacyjnej Euronews w języku rosyjskim.

Premier Saulius Skvernelis widzi potrzebę udostępniania polskich kanałów.

Bardzo ważna dla nas jest praca w tych grupach społecznych naszych obywateli, które są bardziej zorientowane w kierunku wschodnim. Nie mówię w żadnym wypadku, że ci ludzie są prorosyjscy, ale, dla przykładu, korzystają ze źródeł informacji transmitowanych z Rosji. Powinniśmy zapewnić dla mieszkańców Litwy Wschodniej inne rozprzestrzenianie informacji, aby mogli oglądać w języku ojczystym zarówno programy telewizji państwowej, jak i programy zagraniczne– uważa litewski premier.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kto stracił cnotę w stosunkach z Litwą

Jak dodaje – Rząd jest bliski znalezienia rozwiązania i na pewno to zrobimy, zaoferujemy obywatelom narodowości polskiej możliwość, pakiet polskich kanałów nadawany przez nadajniki telewizji cyfrowej, aby mogli oglądać podstawowe kanały polskie bezpłatnie i nie musieli wybierać Ostankino. Będzie to dobry krok nie tylko dla polskiej mniejszości narodowej, lecz także dla Litwinów, którzy znają język polski. Dostęp do źródeł informacji z sąsiedniego kraju jest bardzo ważny.

Kresy.pl / ZW.lt6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mariusz67 :

    Akurat Kubilius (były premier) to zapiekły wróg polskości, zrobił wiele złego jako szef rządu i szef partii konserwatywnych nacjonalistów. Teraz udaje „troskę” bo jak wielu Lietuvisóv trzęsie się ze strachu. Ale Polakami dalej pogardz, co widać po kłamliwej argumentacji, jakoby to rzekomo Polacy byli rorosyjską V kolumną. Tylko że komunistów i agentów KGB raczej należy szukać wśród samych lietuvisów w tym konserwatystów od Kubliusa.

  2. mariusz67 :

    Przez ćwierć wieku ci sami ludzie blokowali polską telewizję. Proste pytanie: cóż takiego teraz się stało?… Ano strach zajrzał w oczy, a do tego przez takie zagrywki próbują manipulować opinią w Polsce, że niby są tacy cacy. A po cichu dalej podkręcają śrubę i zwalczają polskość na Wileńszczyźnie. To tylko gra.