Młodzi Polacy studiujący medycynę na Litwie i w Polsce, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie (PSML) będą prowadzić kwestę przez cztery dni.

Dariusz Żybort, wiceprzewodniczący PSML, członek Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą tłumaczy: W ten długi weekend Rossę odwiedzi wielu gości z Polski. Korzystając z tego, chcemy zebrać pieniądze na odbudowę jednego z pomników lekarzy pochowanych na tym cmentarzu.

Kwesty na cmentarzy ba Rossie są prowadzone kilka razy w ciągu roku, w trakcie długich weekendów, kiedy pojawia się wzmożony ruch turystyczny z Polski. Pieniądze są zbierane przez harcerzy, członków PSML, a także uczniów wileńskiej szkoły im. Szymona Konarskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Młodzi Polacy sprzątali cmentarz na Rossie [+FOTO]

Ostatnio kwestę przeprowadzono w czerwcu. W jej ramach zebrano równowartość 2,3 tys. euro. Pieniądze zostały przeznaczone na odnowienie pomnika doktora Kazimierza Sylwanowicza. Całkowicie, dzięki zebranym na kwestach pieniądzach na Rossie w ciągu ostatnich lat odnowiono ponad 10 pomników.

Polacy są przychylni wobec naszych akcji i są hojni, bo widzą, w jakim stanie jest ta nekropolia – piękna, ale popadająca w ruinę – tłumaczy Dariusz Zybert.

Z inicjatywy Zyberta od trzech lat kwesty na Rossę prowadzona jest również na cmentarzach Wileńszczyzny na początku listopada. W odnowę cmentarza zaangażowano również polskie środowiska lekarskie. W tym roku Warszawska Izba Lekarska odnowiła pomnik doktora Feliksa Rynkiewicza, a Stowarzyszenie Lekarzy Polskich w Chicago – pomnik profesora Stanisława Czubińskiego.

Cmentarz na Rossie został założony w 1801 roku i jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Jest ona jest najstarszym i najcenniejszym wileńskim cmentarzem. Nekropolia ma ogromną wartość historyczną – jako miejsce pochówku wielu znanych osób, a także artystyczną – z powodu cennych obiektów sztuki i architektury.

W pobliżu bramy głównej położony jest cmentarz wojskowy z mauzoleum Matki i Serca Syna – serca marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki Marii z Billewiczów. W kwaterze wojskowej pochowani są żołnierze polscy polegli w latach 1919-1920, we wrześniu 1939 r. a także, żołnierze AK którzy polegli podczas akcji „Ostra Brama” w lipcu 1944 r.

Chociaż zarząd cmentarza pozostaje pod kontrolą samorządu miasta Wilna, to Rossę od lat dba głównie Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, polskie organizacje społeczne i uczniowie szkół polskich.

kresy.pl / radiomaryja.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply