W najbliższym czasie Litwa zacznie budować ogrodzenie na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.

Jak informuje portal L24.lt, metalowe ogrodzenie będzie miało 2 metry wysokości. Jego długość wyniesie z kolei 44 km. Wcześniej podawano, że ogrodzenie miałoby mieć nawet 135 km.

Przetarg na budowę ogrodzenia wygrała spółka Gintrėja, która pokonała 26 innych spółek. Koszty budowy mają wynieść 1,335 mln euro i zostaną pokryte ze środków budżetu państwa. Wcześniejsze szacunki mówiły o 3,6 mln euro, a także o możliwości pokrycia części kosztów z funduszy unijnych.

Według zapowiedzi, ogrodzenie ma być gotowe do 20 grudnia br. Budowa ma ruszyć jeszcze tej wiosny. W 2018 r. ogrodzenie miałoby zostać uzupełniane o nowoczesny system monitoringu.

Obecnie, granica pomiędzy Litwą a Rosją wyznaczona jest przez specjalne oznaczenia i szeroki na 13 metrów pas ziemi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef litewskiego MSZ: zrobimy wszystko dla resetu w relacjach z Polską

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych Litwy Eimutis Misiunas mówił, budowa płoty na granicy z Rosją ma na celu zmniejszenia skali przemytu, ale jest również związane z sytuacją geopolityczną. Minister wskazał na sprawę z 2014, kiedy miało dojść do porwania estońskiego oficera służb specjalnych przez Rosjan w strefie przygranicznej.

– Ogrodzenie to znak, że sąsiednie państwo jest oceniane jako możliwy agresor – powiedział szef litewskiego MSW.

Według doniesień medialnych, swoje granice z Rosją wzmocnią także pozostałe republiki nadbałtyckie. Estonia zaplanowała zbudowanie w 2018 r. wysokiego na 2,5 metra ogrodzenia wzdłuż 108-kilometrowej granicy z Rosją. Ogrodzenie planowane przez Łotwę będzie miało 90 kilometrów.

Przeczytaj: Łotwa i Estonia: na granicach z Rosją staną płoty przeciw imigrantom

L24.lt / Kresy.pl2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • malkontent
      malkontent :

      @mariusz67 Kolego jesteś naiwny :-(( państwa idiotów lub idiotyczne państwa mają to do siebie, że działają irracjonalnie i najczęściej na szkodę swego kraju i obywateli ;-(((( jeszcze całkiem nie tak dawno obalono mur w Berlinie jako symbol totalitarnych idiotyzmów, a dzisiaj nie ma kraju który by nie chciał stawiać murów ;-((((( odcinać się od reszty Europy :-((( to musi doprowadzić do katastrofy ;-((( nacisk idiotów i ich presja musi wywołać ogólnoświatową wojnę, :-((( i zwolenników tego rozwiazania jest co raz więcej :-(((