Jak wynika z informacji ministerstwa obrony, w planach nadal jest pozyskanie do 2022 r. pierwszych śmigłowców uderzeniowych w ramach programu Kruk – podaje „Dziennik Zbrojny”. Nowością jest deklaracja ws. programu Perkoz, dotyczącego następców śmigłowców Mi-2.

W poniedziałek Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w prowadzonych dwóch postępowaniach na zakup 8 śmigłowców dla Wojsk Specjalnych oraz od 4 do 8 śmigłowców dla Marynarki Wojennej RP zakończono ocenę ofert wstępnych i rozpoczęto etap negocjacji z wykonawcami.

Pod koniec kwietnia br. wiceszef MON Bartosz Kownacki poinformował, że zakup śmigłowców nie jest priorytetem w obecnej wersji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) na lata 2017-2022.

W związku z tym, „Dziennik Zbrojny” zapytał wiceministra Kownackiego o to, jakie śmigłowce, poza wcześniej wymienionymi, planuje się pozyskać do 2022 roku.

Ministerstwo obrony poinformowało, że w planach nadal są śmigłowce uderzeniowe kryptonim Kruk. Nie podano jednak żadnych bliższych danych na ten temat.

Nowością jest natomiast program Perkoz, który dotyczy pozyskania lekkich lub średnich śmigłowców, jako następców obecnie eksploatowanych maszyn Mi-2. Większy priorytet nadawany temu postępowaniu, niż sprawie pozyskania cięższych maszyn, wynika z tego, że według MON to dla tych maszyn w pierwszej kolejności zaczną się kończyć resursy. Zgodnie z planami Inspektoratu Uzbrojenia, faza analityczno-koncepcyjną dla tego programu ma się rozpocząć w styczniu 2018 roku.

„Dziennik Zbrojny” przypomina, że o potrzebie zastąpienia obecnie eksploatowanych śmigłowców uderzeniowych Mi-24 mówi się już od wielu lat. Według dotychczasowych informacji MON, pozyskane miałyby zostać 32 śmigłowce uderzeniowe. Przy czym połowę, tj. 16 maszyn, planowano pozyskać do 2022. Kolejne 16 miałyby trafić na stan polskiej armii po 2022 roku. Zamierzenia te najpewniej są nadal aktualne.

PRZECZYTAJ: Kto będzie następcą Mi-24?

Przeczytaj także: Polskie Mi-24 „bezzębne” w starciu z czołgami? Od 4 lat nie mają pocisków przeciwpancernych

Wiceminister Kownacki podkreśla, że wykonanie powyższych zamierzeń „zależy od sprawności realizacji innych postępowań”, co „często nie zależy od MON”.

Pod koniec marca MON podało szczegóły postępowań ws. śmigłowców dla polskiej armii. Jak informowaliśmy, Ministerstwo Obrony potwierdziło m.in., nie będzie zapowiadanych wcześniej wielokrotnie śmigłowców szkoleniowych dla Wojsk Specjalnych. Resort koncentruje się obecnie na pozyskaniu 8 śmigłowców w wersji bojowego poszukiwania i ratownictwa, w wariancie specjalnym, dla pododdziałów Wojsk Specjalnych (CSAR-SOF) oraz na zakupie śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych, dodatkowo wyposażonych w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji bojowego poszukiwania i ratownictwa (ZOP-CSAR).

– Nie wierzę w to, że program „Kruk” lada moment nie wystartuje – mówił wcześniej w rozmowie z Kresami.pl gen. pilot Dariusz Wroński, ekspert Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych. – Moim zdaniem Polsce potrzeba dużej ilości dobrze wyposażonych śmigłowców uderzeniowych – zaznaczał generał.

PRZECZYTAJ: Gen. Wroński dla Kresów.pl: Apache to doskonała maszyna, ale co możemy dostać ponadto?

– Ja ze swojej strony zrobiłbym wszystko co możliwe, żeby posiadać więcej bardzo dobrych śmigłowców, a nie kilka najnowocześniejszych maszyn. Te kilka-kilkanaście sztuk nie zapewni bezpieczeństwa   na takim obszarze, żeby chronić Polskę – podkreśla gen. Wroński. – Niech to będą nawet najnowocześniejsze, jedyne na świecie urządzenia – tylko wówczas potrzebowalibyśmy ich masę. A Polski niestety na to w tej chwili nie stać.

– Dowódca ogólnowojskowy nie będzie potrzebował czterech śmigłowców, ale 16 – 32. Pojawia się kwestia zadaniowa, zdolności wykorzystania zdolności tych maszyn przez Polskę. A nie tylko po to, żeby kupić wspaniałą super-technikę – zwracał uwagę ekspert. Gen. Wroński chciałby, że został utrzymany ten potencjał, który do tej pory Polska posiada, wkładając niewielkie środki w dotychczasowe maszyny, takie jak Mi-24 czy Mi-8/17, Sokół, Głuszec.

Przeczytaj także: Ukraiński wicepremier: planujemy z Polską stworzenie nowych śmigłowców wojskowych

Eksperci ostro krytykują pomysł polsko-ukraińskiego śmigłowca

Dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply