Związek Polaków na Litwie zorganizował obchody Święta Wojska Polskiego w Zułowie na Wileńszczyźnie, gdzie znajdował się dworek w którym mieszkała rodzina Piłsudskich.

Główna część obchodów Święta Wojska Polskiego obywała się jednak tradycyjnie na wileńskim cmentarzu na Rossie. Organizatorem tych uroczystości była Ambasada RP na Litwie. “Jestem nowym ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej. To dla mnie wielki zaszczyt stać dzisiaj tutaj, przed mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie. Chcę uczcić razem z Państwem pamięć Józefa Piłsudskiego i żołnierzy polskich ,którzy w 1920 roku uchronili Polskę i kraje Europy Środkowej przed agresją bolszewicką” – słowa nowomianowanej ambasador Urszuli Doroszewskiej, cytuje portal L24.lt.

“97 lat temu Polska, która niespełna 2 lata wcześniej odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów, zmuszona została po raz kolejny do walki w obronie niepodległości i do stoczenia bitwy, która zaliczana jest do jednej z 18 bitew decydujących o losach świata” – mówił z kolei attaché wojskowy płk Mirosław Wójcik – “15 sierpnia 1920 roku ważyły się losy nowo odrodzonego państwa polskiego i losy Europy. W tym właśnie dniu na przedpolach Warszawy Armia Polska stoczyła zwycięską bitwę z bolszewikami i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość kraju”, zaś “Polska stała się przedmurzem cywilizacji chrześcijańskiej powstrzymując marsz armii bolszewickiej i rozprzestrzenianie idei komunizmu na całą Europę”. Płk Wójcik podkreślał wagę obchodów w Wilnie – “Dzień 15 sierpnia jest świętem wszystkich polskich żołnierzy, ale też wszystkich Polaków. Święto obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale też w wielu miejscach na świecie, gdzie stacjonują polscy żołnierze i gdzie kultywowana jest tradycja chwały oręża polskiego. Tu, w Wilnie, na Rossie, przed mauzoleum Matki i Serca Syna – serca marszałka Józefa Piłsudskiego, wodza naczelnego, ojca zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, święto to ma wymiar szczególny”. Przypominał również, że polscy lotnicy bronią przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing.

Zebrani przedstawiciele Ambasady RP, żołnierze Wojska Polskiego, żyjący w Wilnie kombatanci Armii Krajowej, miejscowi polscy działacze polityczni i społeczni, harcerze, rekonstruktorzy, składali wieńce przy Mauzoleum Matki Serca Syna.

Związek Polaków na Litwie zorganizował obchody Święta Wojska Polskiego w Zułowie, gdzie niegdyś znajdowała się majątek rodziny Piłsudskich. Organizacja utworzyła na terenie dawnego dworu Aleję Pamięci Narodowej, w której znajduje się także stela upamiętniająca Józefa Piłsudskiego. Własnie przy niej zebrani, pod przewodnictwem prezesa ZPL, Michała Mackiewicza, złożyli wieńce. Następnie zasadzono dąb pamięci drugiego autora warszawskiej wiktorii, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, którego postać opisał wiceprezes ZPL Edward Trusewicz.

Pieśni patriotyczne śpiewali artyści z Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie kierowanego przez Lilię Kiejzik, akompaniowała im Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Dylągówki na Podkarpaciu. Wybrzmiały „Legiony” „Warszawianka” czy „Jedzie na Kasztance”.

Ostatnia część obchodów odbywała się już w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Jeszcze w niedzielę, rocznicę bitwy warszawskiej uczcili Polacy z rejonu trockiego, a także Polacy w Miednikach Królewskich w rejonie wileńskim.

l24.lt/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply