Wczoraj na Jasnej Górze odbyły się uroczystości związane z XXI Pielgrzymką Kresowian oraz Światowy Zjazd Kresowian. Uczestnicy apelowali o prawdę, na której chcą budować pojednanie. Podkreślali też znaczenie pamięci o wysiedlonych i o ofiarach banderowskiego ludobójstwa.

Rano w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze została odprawiona Msza św. za poległych i pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski. Przypomniał w niej, że w 1939 roku w wyniku Paktu Ribbentrop-Mołotow podzielono Polskę między Niemcy i Związek Radziecki, a 5 lat później, w wyniku zdrady Anglików i Amerykanów, „sprzedano Kresy jak i całą Europę Wschodnią za przysłowiową czapkę gruszek, chociaż Polacy bili się na wszystkich frontach”. „(…) w ten sposób została dokonana straszliwa rzecz, odrąbano Kresy Wschodnie od tradycji polskiej”– powiedział kapłan.

Ks. Isakowicz-Zaleski przypominał także, że Ludobójstwo Wołyńsko-Małopolskie dokonane Ukraińców i ukraińskich nacjonalistów do dzisiaj jest zapomniane. „III Rzeczpospolita do dzisiaj nie ma odwagi powiedzieć prawdy, to jest rzecz niesamowita”– powiedział kapłan. Jego zdaniem w tek kwestii należy mówić prawdę, gdyż „na przemilczeniu i kłamstwie nie zbuduje się pojednania i przebaczenia”.Zaznaczył, że nikt nie chce przesuwania granic, lecz pamięci.

Ks. Isakowicz-Zaleski poruszył również temat ludobójstwa Ormian z okazji 100. rocznicy.

Podczas Mszy św. poświęcono urnę z ziemią z miejsc męczeństwa na Wołyniu. Zostanie ona wmurowana pod powstający pomnik ofiar zbrodni w Lublinie.

Danuta Skalska, rzecznika Światowego Kongresu Kresowian zauważyła, że Polska pomaga dziś Ukrainie „w bardzo wymierny sposób – zapomina o Polakach”, którzy są tam traktowani marginalnie.

Podczas Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian odbywa się również otwarte Forum. Dyskutuje się na nim o problemach Polaków na Wschodzie, w tym o o prześladowaniach polskości na Litwie, dyskryminacji polskiego szkolnictwa czy o rosnących na Ukrainie nacjonalizmie i ideologii banderowskiej.

W spotkaniu uczestniczyli Kresowianie, sympatycy i przyjaciele ruchu kresowego,w tym prezes Światowego Kongresu Kresowian Jan Skalski; Maria Mirecka-Loryś, honorowy członek Kongresu; Krystyna Markut, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Kultury Polskiej z Florydy; Anna Paudyn, Sekretarz Generalny Fundacji im. Adama Mickiewicza w Kanadzie, a także przedstawiciele Organizacji Kresowych i Patriotycznych, przedstawiciele Związku Sybiraków i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich.

W obradach wzięli udział także Paweł Kukiz, szef Ruchu Narodowego Robert Winnicki oraz Maria Pyż-Pakosz, dziennikarka ze Lwowa.

Wszystkie fotografie: facebook.com / Tadeusz Isakowicz-Zaleski

ekai.pl / facebook.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply