Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że o te sprawy należy pytać bezpośrednio Siemensa oraz zainteresowanych rosyjskich firm.

Pieskow oświadczył dziennikarzom, że pytania o przyczyny należy kierować do do firm, z którymi prowadzona jest współpraca. Zaznaczył, że to poprzez te firmy kontynuowane będą wspólne działania i dialog.

Rzecznik Kremla na pytanie o doniesieniach niemieckich mediów, jakoby Władimir Putin miał obiecać kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że turbiny Siemensa nie trafią na Krym, również stwierdził, że nie będzie komentarza.

Jak informował nasz portal w zeszłym tygodniu Dimitrij Pieskow oświadczył, że cały sprzęt który jest dostarczany na Krym, w tym turbiny, został wyprodukowany w Rosji.

Pytania do rzecznika Kremla zostały spowodowane przez dzisiejsze oświadczenie Siemensa , że z powodu bezprawnego dostarczenia na Krym czterech wyprodukowanych przez niego turbin gazowych rezygnuje z udziałów w rosyjskim przedsiębiorstwie Interautomatika i kończy umowę licencyjną.

Niemiecki koncern ma również zawiesić do odwołania eksport urządzeń dla tych elektrowni, w których pośrednikiem są rosyjskie firmy przedsiębiorstwa państwowe.

W reakcji na krok Siemensa kontrolowany przez państwo holding Inter RAO, wyłączny eksporter i importer energii elektrycznej w Rosji, stwierdził, że wyposażenie produkowane przez niemiecki koncern nie jest mu niezbędne.

ZOBACZ TAKŻE: Siemens sprawdzi, czy turbiny jego produkcji trafiły do elektrowni na Krymie

Szef zarządu Rosyjsko-Niemieckiej Izby Handlowej Mattias Schepp powiedział w dzisiejszej wypowiedzi dla rosyjskich mediów, że wzajemne relacje między biznesem niemieckim i jego partnerami w Rosji zostały poważnie nadszarpnięte. Dodał również, że konsekwencje tego będą trudne do przewidzenia.

Kilku rosyjskich parlamentarzystów oświadczyło również, że Rosja poszuka odpowiednich technologii w Azji, a także będzie zastępować importowany sprzęt produkcją krajową. Rosja wysyła w kosmos statki kosmiczne i jest w stanie zbudować każdą turbinę, z firmą Siemens czy też bez niej – stwierdził deputowany wyższej izby parlamentu, Rady Federacji, Dmitrij Bielik.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Siemens rozważa wycofanie się ze spółek z Rosjanami. Kreml: nic o tym nie wiemy

Siemens w dzisiejszym oświadczeniu stwierdzi, że postępowanie Rosjan jest ewidentnym złamaniem umowy i przepisów UE, jak również nadużycie zaufania. Niemiecki koncern dodał, że zrobił wszystko aby zapobiec złamaniu umów.

W zeszłym tygodniu przedstawiciele Siemensa podali do sądu w Moskwie rosyjskie joint venture Siemens Gas Turbine Technologies LLC, w którym niemiecki koncern ma 65 proc. udziałów, a także rosyjskie przedsiębiorstwo Technopromeksport, któremu to joint venture sprzedało turbiny gazowe.

kresy.pl / pb.pl / onet.pl / trud.ru / tass.ru

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Ble,ble ,ble,Niemcy robią biznes z Rosją,bo tak chcą.Wszelkie sankcje przeciw Rosji Niemcy mają w d..ie.Tymi sankcjami przejmują się tylko polskie rusofobiczne cielęta.Nawet Usmania corocznie zwiększa biznes z Rosją,mimo że ogłasza dla innych zakazy biznesu z Rosją.Polska na tym tle jest frajerskim jeleniem,psem ogrodnika,co to sama z tego interesu nic nie ma,zaś innym biznes utrudnia(vide Nord Streem 2).