W styczniu OPEC zmniejszył wydobycie o 1 mln baryłek dziennie do 32,06 mln. Oznacza to wykonanie 90% porozumienia zawartego pomiędzy członkami kartelu i niektórymi krajami spoza niego.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wydała komunikat o wydobyciu ropy przez OPEC w styczniu 2016. Można w nim przeczytać: Niektórzy producenci, w tym Arabia Saudyjska, zmniejszyli wydobycie bardziej, aniżeli się do tego zobowiązali. Spadek ten został wyrównany przez zwiększone pompowanie w Libii i Nigerii, które nie zostały objęte ograniczeniami porozumienia wiedeńskiego.

CZYTAJ TAKŻE:
Państwa OPEC uzgodniły zmniejszenie wydobycia ropy naftowej

Jest to efekt realizacji porozumienia z 30 listopada 2016 r zawartego w Wiedniu pomiędzy OPEC oraz niektórymi krajami spoza kartelu w tym Rosją. Zobowiązały się one do łącznegoobniżenia wydobycia o 1,2 mln baryłek na dobę (bd) do 32,5 mln baryłek. OPEC miało zmniejszyć wydobycie o 558 tys. bd, a Rosja o 300 tys bd. Według IEA wydobycie ropy na świecie w styczniu zmniejszyło się o 1,5 mln baryłek do 96,4 mln baryłek. Iznacza to 730 tys. bd mniej w ujęciu rocznym. Agencja podkreśliła, że kraje nie będące stronami prozumienia (w szczególności USA, Kanada i Brazylia) zwiększą w tym roku wydobycie.

Pomimo bycia stroną z umowy nie wykonuje Rosja. Według agencji Dow Jones kraj ten zmniejszył w styczniu wydobycie jedynie o 100 tys. baryłek dziennie czyli jedynie jedną trzecią tego do czego się zobowiązała.

kresy.pl / rp.pl0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz