Korea Płn. oceniła w poniedziałek czasu lokalnego, że przeprowadzona dzień wcześniej próba rakietowa zakończyła się sukcesem. Jak podała agencja prasowa KCNA, test pocisku średniego zasięgu typu Pukguksong-2 osobiście nadzorował przywódca Pjongjangu Kim Dzong Un. W związku z tym USA, Japonia i Korea Płd. zażądały zwołania pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ – poinformował w poniedziałek w oświadczeniu jeden z przedstawicieli USA przy ONZ.

Stany Zjednoczone oczekują, że konsultacje odbędą się jeszcze w poniedziałek.

Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową w niedzielę rano czasu lokalnego. Pocisk balistyczny średniego zasięgu typu Pukguksong-2 wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego z bazy lotniczej Bangjon znajdującej się w prowincji Pjongan, za zachodzie kraju. Według Korei Północnej próba rakietowa zakończyła się sukcesem.

Czytaj również: Korea Północna wystrzeliła trzy pociski balistyczne średniego zasięgu

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył w swoim przemówieniu noworocznym, że jego kraj jest bliski dokonania próby z międzykontynentalną rakietą balistyczną ICBM. Media północnokoreańskie informowały, że taka próba może nastąpić w każdej chwili.

Nowy sekretarz obrony USA James Mattis zapowiadał podczas niedawnej wizyty w Seulu, że wystrzelenie przez Pjongjang międzykontynentalnej rakiety balistycznej spotka się z przytłaczającą odpowiedziąStanów Zjednoczonych.

Czytaj również: Sekretarz obrony USA: Korea Północna stanowi poważne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych

Pjongjang realizuje program zbrojeń rakietowych i nuklearnych mimo zakazujących mu tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

kresy.pl/ pap1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz