Opinia KNF otwiera drogę do repolonizacji jednego z największych banków w Polsce.

Komunikat KNF głosi, że nie ma podstaw do sprzeciwu zakupu akcji w liczbie powodującej przekroczenie 20 proc. (jednak nie więcej niż jednej trzeciej) ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu oraz udziału w kapitale zakładowym tego banku.

Decyzję Komisji Nadzoru Finansowego skomentował prezes PZU SA Paweł Surówka. Wraz z PFR [Polskim Funduszem Rozwoju – red.] będziemy dążyli do jak najszybszego zamknięcia transakcji, która uczyni z PZU finansowego giganta w Europie Środkowo-Wschodniej. – oświadczył prezes.

Głos zabrał również prezes PFR, Paweł Borys. Po zgodzie Komisji Nadzoru Finansowego zgodnie z planem zakładamy finalizację nabycia akcji Pekao SA z początkiem czerwca br. Finalizacja transakcji powinna nastąpić przed dniem dywidendy, co pozwoli na otrzymanie przez Polski Fundusz Rozwoju i PZU dywidendy za 2016 rok.– powiedział prezes. Zdaniem PFR szacowany zwrot z inwestycji w Pekao ma wynosić powyżej 10 proc. w stosunku rocznym.

Komentarz dla Polskiej Agencji Prasowej przekazał także wicepremier Mateusz Morawiecki. To kolejna w ostatnim czasie bardzo dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki. – oświadczył minister rozwoju i finansów. Stwierdził, że dzięki decyzji KNF centra decyzyjne dwóch największych działających w Polsce banków będą znajdować się w naszym kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ: Repolonizacja Banku Pekao SA?

Każda duża i liczącą się gospodarka świata dąży do tego, żeby istniała zdrowa i efektywna równowaga między kapitałem zagranicznym, a kapitałem lokalnym w strategicznych i wrażliwych sektorach przemysłu oraz usług. Takim sektorem jest z pewnością krajowy sektor bankowy, który jeszcze kilka lat temu w Polsce był mocno zdominowany przez inwestorów zagranicznych – dodał Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że po decyzji KNF zezwalającej na zmiany właścicielskie w Pekao S.A. „można oficjalnie już potwierdzić, że udział rodzimego kapitału w polskim sektorze bankowym przekracza 50 procent, co stanowi silny bufor bezpieczeństwa dla polskiej gospodarki przed potencjalnymi turbulencjami na międzynarodowych rynkach finansowych”.

 

W grudniu 2016 r. PZU i PFR podały, że kupią od włoskiego UniCredit S.p.A. 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł. Decyzje te mają być jednym z elementów zapowiadanej przez rząd repolonizacji sektora bankowego w Polsce.

kresy.pl / radiomaryja.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply