Jedynie 43 proc. mieszkańców USA stanowią biali chrześcijanie

Biali chrześcijanie 40 lat temu stanowili 80 proc społeczeństwa. Eksperci podkreślają, że spadek ich liczebności to efekt imigracji i rosnącego ateizmu.

Public Religion Research Institute (PRRI) podał wyniki badań, które wskazują, że biali chrześcijanie stracili pozycję bezwzględnej większości w Stanach Zjednoczonych. Chociaż chrześcijanie wciąż mają większość w amerykańskim społeczeństwie (jest ich niemal 70 proc.), to biali wyznawcy tych religii stanowią jedynie 43 proc. całości ludności USA.Eksperci PRRI, jako przyczyny tego stanu rzeczy wskazują spadek liczby białych należących do głównych wyznań protestanckich, jak prezbiterianizm i luteranizm. Dodatkowo rośnie w amerykańskim Kościele Katolickim obecność Latynosów, przy jednoczesnym spadku liczby białych wiernych z krajów niehiszpańskojęzycznych. Dodatkowo zmniejsza się liczba wiernych wyznań ewangelikalnych, które jeszcze do niedawna były uważane za niepodatne na utratę swych wyznawców.

ZOBACZ TAKŻE: Coraz mniej białych w USA

Trendy opisane w opublikowanym badaniu powodują wzrost zaniepokojenia o miejsce chrześcijan w amerykańskim społeczeństwie. Dotyczy to zwłaszcza wyznawców chrześcijaństwa ewangelikalnego, którzy nie są zadowoleni ze wzrostu poparcia dla małżeństw osób tej samej płci, który popiera jedna czwarta Amerykanów nie identyfikujących się z żadną grupą wyznaniową.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Badanie PRRI ukazują również, że ponad jedną trzecią wszystkich członków Partii Republikańskiej stanowią biali chrześcijanie ewangelikalni. Z kolei w Partii Demokratycznej biali chrześcijanie są oni w wyraźnej mniejszości – stanowią oni jedynie 29 proc., podczas gdy dekadę temu wynosiła stanowili 47 proc. Obecnie 40 proc. Demokratów deklaruje brak przynależności wyznaniowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W 2070 roku islam stanie się najliczniejszą religią świata

Wśród amerykańskich katolików obecnie tylko 55 proc. jest białych w porównaniu z 87 proc. ćwierć wieku temu. Rośnie jednak liczba katolików pochodzących z Ameryki Łacińskiej.

kresy.pl / rp.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz