Do podstawy programowej wróci cesarski reskrypt z 1890 roku zakazany po II wojnie światowej jako jedno ze źródeł japońskiego nacjonalizmu. W szkołach poprowadzone zostaną również kursy jukendo oraz sztuki walki na bagnety.

Japońska decyzja wywołała niezadowolenie pacyfistyczno-lewicowych środowisk w Japonii i oraz wielu krajów Azji Wschodniej. Według doniesień agencji Reutera, kraje te obawiają się, że japońscy uczniowie będą poznawały mniej krytyczną wizję militarystycznej przeszłość kraju, a także przyjmowania bardziej uległej postawy wobec rządu.

Sekretarz generalny japońskiego gabinetu Yoshihide Suga tłumaczył ostatnio, że reskrypt z 1890 roku wydany przez cesarza Meiji będzie mógł służyć jako element dydaktyczny jedynie, gdy zostanie wykorzystany w zgodzie z konstytucją. Oficjalnie dokument ten został zakazany w 1948 roku, ponieważ w jego treści znajdowały się zachęty do oddawania życia za cesarza.

Ostatnie reformy edukacji przyjęte przez Japonię mają na celu umożliwienie oceny postawy etycznej uczniów państwowych placówek również pod kątem “miłości do ojczyzny”. Były minister edukacji Hakubun Shimomura tłumaczy jednak, że nie oznacza to powrotu do nacjonalistycznego języka z przedwojennych czasów. Oświadczył, że nowe regulacje mają pozwolić na naturalne formy wyrażania miłości do ojczyzny.

CZYTAJ TAKŻE: Japonia wysyła swój największy okręt wojenny na sporne wody

Dodatkowo podobne kontrowersje wywołała decyzja o włączeniu do programu edukacji sportowej sztuki walki o nazwie jukendo, która polega na doskonaleniu się w walce na bagnety. Budzi ona skojarzenia z masakrami dokonywanymi przez cesarską armię w trakcie II wojny światowej właśnie tą bronią. Reuters podaje internetowy wpis jednego z japońskich gubernatorów który widzi w reformie tęsknotę za militaryzmem.

Chińska agencja prasowa Xinhua komentując działania Japończyków stwierdziła, że kroki administracji Abego ujawniające próbę dążenia środowisk skrajnej prawicy do odrodzenia przedwojennego militaryzmu.

kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply