Drugi raz w ciągu dwóch dni armia Izraela zaatakowała siły zbrojne Syrii na Wzgórzach Golan. Tymczasem syryjska armia osiągnęła sukces w prowincji Hama.

Według syryjskich źródeł rządowych izraelskie rakiety uderzyły w sobotę wieczorem w stanowiska Narodowych Sił Obrony, czyli oddziałów wsparcia dla syryjskiej armii, w rejonie miejscowości Al-Maqrusah na Wzgórzach Golan, przy granicy ze strefą okupowaną przez Izrael. W wyniku ataku izraelskiego lotnictwa zginęło trzech syryjskich żołnierzy, a kolejnych dwóch zostało rannych. To kolejne uderzenie po piątkowym, kiedy to izraelskie samoloty również ostrzeliwały pozycje syryjskich sił rządowych na Wzgórzach Golan.

Obszar wzgórz stanowi newralgiczne terytorium. Jego większość jest nielegalnie okupowana przez Izrael, który zajął je po wojnie z Syrią w 1967. Po kolejnej wojnie w 1973 r. Syryjczykom udało się odzyskać niewielką część Wzgórz Golan, która tworzy obecnie odrębną prowincję przy linii demarkacyjnej oddzielającej tereny okupowane przez Izraela. Te ostatnie Tel Awiw bezprawnie anektował w 1981 r., czego do dziś nie uznaje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Na obszarze części Wzgórz Golan pod kontrolą Syrii, jej siły zbrojne muszą zmagać się ze wzmożona aktywnością antyrządowych ugrupowań zbrojnych, wśród których główną rolę odgrywają ekstremiści powiązani z Al-Kaidą. Wspieranie przez Izrael tych bojówek potwierdził już stacjonujący na Wzgórzach Golan kontyngent sił pokojowych ONZ (UNDOF), który udowodnił, także za pomocą nagrań wideo, że izraelscy żołnierze konwojowali rannych bojówkarzy do izraelskich szpitali, gdzie ci leczyli się by potem wrócić na front. Władze Syrii przypominają zaś, że izraelskie ataki często poprzedzają ataki antyrządowych bojówek.

Tymczasem syryjskie siły rządowe odniosły sukces odbijając teren wokół miejscowości Tajbat Al-Imam zabezpieczając tym samym prowincjonalną stolicę Hamę. Syryjskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie wideo walk na tym terenie, zilustrowanym przez załączoną mapę.

Tymczasem syryjski rząd doszedł do porozumienia z Kurdami kontrolującymi niemal całą północną Syrię. Na mocy tego porozumienia autostrada prowadząca z Aleppo do wysuniętej najbardziej na wschód prowincjonalnej stolicy, Hasaki zostanie ponownie otwarta dla ruchu podróżnych i transportu towarów, po raz pierwszy od pięciu lat. Droga będzie obstawiona przez posterunki syryjskich sił zbrojnych i kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG). Podróżować będą nią mogli wyłącznie obywatele Syrii.

tereny odbite przez syryjską armię w prowincji Hama

almasdarnew.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply