Rozmowa z Dariuszem Wasilewskim, prezesem Fundacji Obowiązek Polski, która w dniach 10-12 października br. organizuje IV Dzień Tradycji Rzeczypospolitej. Jego tegoroczna edycja poświęcona jest bitwie pod Hodowem.

Skąd pomysł na inicjatywę Dni Tradycji Rzeczypospolitej?

W Polsce nie brak monotonnego świętowania tragicznych wydarzeń, takich jak zwycięstwo Armii Czerwonej w maju, obchodzone jako “zakończenie II wojny światowej”. Uznaliśmy, iż czas spróbować nieco odwrócić ten trend i wskazywać na wielkie zwycięstwa Polaków, obchodzić je i czcić z należytą dumą. To właśnie robimy w czasie Dni Tradycji Rzeczypospolitej, przypominając takie wiktorie jak Chocim, Wiedeń, czy właśnie Hodów. Ponadto żywe lekcje historii, oddolna praca edukacyjna i pozytywny patriotyzm – to wizytówki białostockiej Fundacji Obowiązek Polski, którą kieruję.

Dlaczego w tym roku, Dzień Tradycji jest poświęcony bitwie pod Hodowem?

Bitwa pod Hodowem to symbol polskiego męstwa i potęgi husarskiego oręża. W tym roku przypada 320 rocznica bitwy, w związku z czym postanowiliśmy właśnie ją upamiętnić i przypomnieć Polakom – wszak to nasze “sarmackie Termopile”. Pamięć o wielkich heroicznych czynach to nasz obowiązek, zwłaszcza o tych mających miejsce na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Nie możemy pozwolić na wymazanie świadomości kresowej wśród Polaków. Co do samej bitwy, wszystkim zainteresowanym polecam artykuł dr. Radosława Sikory, który świetnie opisał bitwę pod Hodowem na Państwa portalu

http://kresy.pl/kresopedia,historia,rzeczpospolita?zobacz/hodow-1694

Wasza Podlaska Chorągiew Husarska staje się powoli wizytówką Białegostoku.

To jeden z naszych celów. Chcemy aby Podlaska Chorągiew Husarska była wizytówką Białegostoku i według nas to bardzo realne. Po pierwsze, pomimo że istnieje dopiero 2 lata, jest już rozpoznawalną marką nie tylko w województwie, ale i w Polsce, poprzez wiele inicjatyw w których uczestniczy. Ponadto Białystok to siedziba rodu Branickich, szczególnie Stefana Branickiego, który był porucznikiem husarskim i jest wnukiem po kądzieli słynnego hetmana Czarnieckiego. Musimy promować w naszym mieście kulturę, dumę, patriotyzm – to cnoty które zawsze kojarzyły się z Białymstokiem i tak powinno pozostać. Skoro państwo polskie pod przywództwem prezydenta Komorowskiego zapomina o pielęgnacji pamięci o takich formacjach jak Husaria (mam tu na myśli m.in. brak reakcji na apel ,,Husaria pod Pałac”!) to jako działacze społeczni, chcemy tę lukę wypełnić.

Jakie atrakcje są przewidziane w czasie obchodów 10-12 października w stolicy Podlasia?

Program jest bardzo bogaty i obfituje w wiele atrakcji dla mieszkańców Białegostoku i okolic. Organizujemy m.in. spotkanie z wspomnianym przeze mnie dr. Radosławem Sikorą, uroczystą banderię husarską ulicami miasta, no i naturalnie rekonstrukcję bitwy pod Hodowem. Szczegóły pozostawiam Państwu w programie obchodów, dostępnym pod wywiadem.

Gratulujemy działalności społecznej na rzecz mieszkańców Białegostoku i nie tylko. Życzymy dalszych sukcesów.

Fundacja Obowiązek Polski to 4 lata konsekwentnej działalności na rzecz społeczeństwa, to praca i trud które popłacają. Widzę to po owocach i opiniach wielu obserwatorów naszych działań. Jak nie my, to kto? Zachęcam do współpracy i wsparcia, odwiedzin na naszej stronie www.obowiazekpolski.pli do zobaczenia na IV Dniu Tradycji Rzeczypospolitej! Dziękuję za rozmowę i wsparcie promocyjne.

Program Wydarzenia

10 października

17.00 Bitwa pod Hodowem – ostatnie niesamowite zwycięstwo husarii (prelekcja z pokazem grafik, zdjęć z miejsca bitwy),
dr Radosław Sikora(historyk, najbardziej znany ekspert w zakresie wojsk husarskich, autor książek o husarii)
Miejsce: Wydział Historiyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Liniarskiego 1.

11 października

15.00 Banderia – odprawa wojsk przez Króla Jana III Sobieskiego na Rynku Kościuszki – uroczysta kawalkada husarii,
Miejsce: Rynek Kościuszki – ul. Mickiewicza, Lotnisko – Olmonty.

12 października

Miejsce: Lotnisko Krywlany
11.00 Harce, próby, swawole sarmackie.

12.00 Salwa i wystrzał armatni jako zwiastun Wydarzenia – prezentacja wojsk (chorągwie husarskie, pancerni, łucznicy, Tatarzy, Damy Husarskie, piechota polska).

12.30 – 15.00 Widowisko historyczno-edukacyjne z udziałem XVII w. Wojska Rzeczypospolitej:
– egzercerunki husarskie
– pokaz sprawności łuczników konnych
– musztra piechoty polskiej autoramentu narodowego
– pokaz szermierki polską szablą bojową
– pokaz jeździecki pocztu Dam Husarskich
Bitwa pod Hodowem– rekonstrukcja walki husarii z Tatarami.

W trakcie pokazów nauka szermierki, strzelanie z łuku, strzelanie z broni i inne atrakcje.

Podczas IV DTR odbędą się Podlaskie Rajdowo-Nawigacyjne zawody samolotowe zorganizowane przez Aeroklub Białostocki.

jz

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply